بانکبانک و بیمه

ریزش نرخ ارز ادامه دارد/ احتمال عقبگرد دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی

دلار در هفته گذشته و با انتشار اخبار توافقات بین‌المللی کاهشی شده و در آستانه ورود به کانال ۴۰ هزار تومانی قرار گرفته است.

به گزارش آرمان اقتصادی، بازار ارز و سکه همچنان زیر بمباران اخبار مثبتی قرار دارد که طی هفته‌های گذشته منتشر شده و به نظر می‌رسد، همچنان ادامه داشته باشد. آخرین موضوعی که می‌تواند ورود دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی را تسریع کند، گمانه زنی‌ها برای برقراری رابطه صرافی الانصاری امارات با ایران است.

به عبارت دیگر، مهم‌ترین نکته بازار طی روز‌های گذشته زمزمه‌های برقراری رابطه‌ای است که حدود پنج سال از قطع شدن آن می‌گذرد. در بازار گفته می‌شود صفحه رسمی صرافی الانصاری امارات از آغاز همکاری خودش با صرافی‌های ایرانی جهت تسهیل انتقال ارز پس از ۵ سال توقف معامله خبر داده است.

* دلار در تلاش برای باقی ماندن در کانال ۵۰ هزار تومانی

بازار شنبه به واسطه اینکه بین دو روز تعطیلاتی قرار گرفته بود، معاملات کم‌حجم و کم‌رمقی را پشت سر گذاشت. قیمت دلار در این روز نیمه تعطیل همچنان در بازه ۵۰ هزار و ۲۰۰ تا ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان داشت.

دلالان و معامله گران بازار ارز معتقدند در یک هفته اخیر بازار نظری شده است؛ هر مقام سیاسی که یک نظر مثبت یا منفی می‌دهد، بازار را به‌دنبال خودش می‌کشاند؛ برای نمونه، وقتی در غیبت اخبار و مواضع رسمی نظر‌ها بر تبادل زندانی بین ایران و کشور‌های غربی بود، قیمت دلار هرات سطح حمایتی ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست داده و به کف ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان خورده بود.

در مقابل با صحبت جان کربی درباره اینکه برجام در دستور کار نیست، دوباره به بالای ۵۱ هزار برگشت.

اما بازار شنبه با وجود اینکه نرخ دلار در ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان شروع به کار کرد، در ادامه به پایین‌ترین میزان خود در هفته‌های گذشته برگشت. معامله‌گران دلیل این عقب‌نشینی را همانطور که بیان شد، خبر بازگشایی صرافی الانصاری امارات می‌دانند.

معامله‌گران اعتقاد دارند ادامه انتشار اخبار در مورد توافقات بین المللی و مالی با کشور‌های غربی و منطقه می‌تواند منجر به آزادی منابع بلوکه شده کشور در کره جنوبی و عراق شود و اگر این اتفاق بیفتد دلار می‌تواند کف مهم ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست بدهد و وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.

* ویژگی‌های فنی بازار ارز

بازار در طی معاملات روز‌های گذشته به لحاظ فنی دو ویژگی داشته است. اولین ویژگی این بود که قیمت‌ها در بازار نسبت به یک کف ثابت بالا می‌رود و سقف می‌زند که این سقف‌ها هر روز کوتاه‌تر می‌شود. این سقف‌ها حکایت از یک مثلث در چارت فنی‌ها دارد. سقف‌های کوتاه نشان می‌دهد، نرخ بیشتر ظرفیت کاهش و نه افزایش دارد.

ویژگی دوم بازار این است که وضعیت اجاره‌ای دارد. در معاملات شنبه نرخ نقدی بازار بالای فردایی بود که به خودی خود نشان می‌دهد که حجم فروش فردایی در بازار بیشتر است. این موضوع نیز می‌تواند در نهایت به کاهش قیمت ارز در روز‌های آینده منجر شود.

بازار اجاره‌ای زمانی رخ می‌دهد که معاملات فردایی سهم بیشتری از معاملات نقد داشته باشد. در این وضعیت اگر میل معاملات فردایی به سمت کاهش باشد یا کمتر از نرخ نقد معامله انجام شود، معامله گران انتظار کاهش قیمت در روز‌های آینده را دارند.

* بازار طلا و سکه به کدام سمت حرکت می‌کند؟

در بازار طلا هم تکنیکال‌کاران طلای آبشده معتقدند، دو روز است قیمت مثقال طلای آبشده بالای کف معامله می‌شود و از آنجایی که بین میانگین متحرک قیمت میان مدت با کوتاه‌مدت فاصله افتاده است و به واسطه آن قیمت طلای آبشده می‌تواند افزایش پیدا کند و به سمت قیمت میانگین متحرک میان مدت حرکت کند تا فاصله بینشان کم شود.

در بازار سکه هم گفته می‌شود، قیمت حمایت ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان را سر راه دارد و با از دست رفتین این مرز، حمایت بعدی کف ۲۹ میلیون است که در صورت از دست رفتن این سطح، سکه با فشار فروش می‌تواند تا مرز ۲۷ میلیون پایین بیاید.

* باید منتظر کاهش بیشتر قیمت دلار باشیم

کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران، درباره روند بازار ارز و سکه گفت: بازار ارز در وضعیت نوسان رو به پایین قرار دارد. در صورتی که اخبار مثبت اعلام شده ادامه دار باشد، می‌توان امیدوار بود که بازار ارز به سمت پایین حرکت کند.

وی ادامه داد: در صورتی که بازار زیر سطح ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود، احتمال برگشت تا مرز ۴۹ هزار تومان وجود دارد. اگر دلار بالای ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان ماندگار شود، احتمال تقویت نوسانات صعودی وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: طلا و سکه نیز علاوه بر تاثیرپذیری از بازار ارز، از اونس جهانی نیز قیمت می‌گیرند که هردو این مولفه‌های نزولی بوده و به نظر می‌رسد سکه تا کانال ۲۷ میلیون تومانی نیز کاهش یابد و طلا نیز در سطح ۲.۳ تا ۲.۴ میلیون تومانی نوسان کند.

رحیمی تصریح کرد: باید منتظر ماند و دید در روز‌های آینده بازهم انتشار اخبار مثبت ادامه خواهد داشت یا خیر. در صورتی که کشور به توافقات جدید دست یابد باید منتظر کاهش نرخ ارز و طلا در روز‌های آینده باشیم؛ بنابراین گزارش، بازار ارز و طلا در روز‌های گذشته روندی نزولی به خود گرفته اند و به نظر می‌رسد این کاهش ادامه داشته باشد. برخی از کارشناسان خوشبین بازار‌های مالی معتقدند، دلار تا قیمت ۴۶ هزار تومان افت خواهد کرد. این افراد می‌گویند با کاهش بازدهی دلار نسبت به بازار‌های موازی باید شاهد کاهش بیشتر نرخ ارز و طلا نیز باشیم.

 

منبع: فارس

  کد خبر
819617

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا