امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

حدود ۴۰ درصد گندم از سوی تشکل‌های تعاون روستایی خریداری شد

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امسال بیش از ۱۰ میلیون تن گندم خریداری شد که حدود ۴۰ درصد آن از سوی تشکل‌های تعاون روستایی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، شرکت‌های تعاونی از سرمایه‌های خرد تشکیل شده اما این تجمیع آورده زیادی برای اقتصاد کشورها دارد. یکی از زمینه‌های مشارکت مردم در اقتصاد همین شرکت‌های تعاونی‌ها بوده که در دولت سیزدهم دوباره مورد توجه قرار گرفته است. کسری بودجه دولت، همراهی بخش خصوصی و مشارکت مردمی را جدی تر کرده و مدیریت نقدینگی‌های سرگردان در بازارهای مختلف می‌توان کمکی برای رونق دوباره شرکت‌های تعاونی در کشور باشد. در همین راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در کنار سایر نهادها از جمله اتاق تعاون ایران و معاونت تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نقش پررنگی داشته باشد.

به گزارش سازمان تعاون روستایی، غلامرضا هادربادی، سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور از رونمایی برنامه راهبردی تحول سازمان مرکزی تعاون روستایی و شبکه تحت پوشش برای نخستین بار خبر داد و گفت: این برنامه به‌عنوان نقشه راه تعاون روستایی کشور مشتمل بر ۲۲ راهبرد و ۸۵ برنامه اقدام و نیز ۱۵ سرفصل اجرایی و کاری است که از نیمه دوم سال جاری به عنوان نقشه راه سازمان و شبکه تحت پوشش خواهد بود.

وی با اشاره به خرید تضمینی گندم ادامه داد: امسال بیش از ۱۰ میلیون تن گندم از گندم کاران خریداری شد که حدود ۴۰ درصد آن از سوی تشکل‌های تعاون روستایی انجام شد.

هادربادی ادامه داد: تشکل‌ها محموله‌های خرد گندم را از مناطق صعب‌العبور و دورافتاده جمع‌آوری کرده و به این ترتیب به خودکفایی کشور کمک کردند، در حال حاضر نیز بحث مدیریت مازاد محصولات نظیر لیمو و گوجه فرنگی را نیز اجرایی می‌کنند.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ابراز امیدواری کرد با تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی و روستایی شاهد توسعه پایدار بخش کشاورزی و ارتقای امنیت غذایی باشیم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا