بانکبانک و بیمه

چرا دلار کاهشی شد؟

 

کارشناسان اقتصادی معتقدند واریز پول‌های بلوکه شده به حساب بانک‌های ایرانی در قطر، مسیر کاهش دلار در بازار را هموارتر کرده است.

 

به گزارش ایبِنا، این روز‌ها فضای بازار ارز و سکه تهران از اخبار سیاسی مثبت پر شده و همین امر سطح احتیاط خریداران را در خصوص معاملات ارز و سکه چندین برابر کرده است.

همچنین بخوانید

به نظر می‌رسد با واریز پول‌های بلوکه شده به حساب بانک‌های ایرانی در قطر، بازیگران ارزی هم در لاک احتیاط فرو رفته‌اند و بی‌محابا دست به معامله نمی‌زنند. از طرفی هم بازار به سفر رئیس جمهور به نیویورک و نتایج این سفر هم چشم دوخته است.

* چرا دلار کاهشی شد؟

معامله‌گران این روزها، از موقعیت خرید خود عقب‌نشینی کرده و قیمت دلار در آخرین هفته تابستان کاهش را تجربه می‌کند.

دلایلی که می‌توان برای کاهش دلار نام برد را می‌توان از چند جنبه بررسی کرد. اول آن‌که مراحل آزادسازی منابع ارزی ایران روز گذشته به پایان رسید؛ پیش‌بینی می‌شود با توجه به دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی آزاد شده و دست برتر بازارساز قیمت دلار کاهش شدیدتری را تجربه کند.

با افزایش تحرکات دیپلماتیک کشور، معامله گران منتظر هستند تا اخبار مربوط به سفر رئیس جمهور را ارزیابی کنند.

مورد بعدی هم که باعث افت دلار در این روز‌ها شده، افزایش قیمت جهانی نفت است. پیش‌بینی نفت صد دلاری بر سر زبان‌ها افتاده است. اتفاقی که در صورت تحقق چشم‌انداز درآمد‌های ارزی ایران را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قدرت بازارساز برای کنترل دلار خواهد شد.

به همین دلیل، معامله‌گران از موقعیت خرید خود در شرایطی که ریسک‌های دیگری نیز برای خریداران وجود دارد، عقب‌نشینی کردند و قیمت دلار در آخرین هفته تابستان کاهش یافت.

* واریز ۵.۵ میلیارد یورو به حساب ۶ بانک ایرانی در قطر

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که براساس آن حساب بانک‌ها ایرانی فعال شده و ۵ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب ۶ بانک ایرانی نزد دو بانک الاهلی و الدخان واریز شده است.

به نظر می‌رسد همین خبر باعث کاهش نرخ ارز در معاملات روز گذشته شده است. این منابع به صورت اسکناس به داخل منتقل نمی‌شود و در حساب‌های بانک‌های ایرانی برای استفاده در پرداخت‌های بین المللی خواهد بود. البته به دلیل ماهیت یورویی حساب‌ها، این منابع از کیفیت بالایی برخودار است و می‌تواند دست بانک مرکزی در تامین نیاز‌ها را از گذشته بازتر کند.

* کاهش قیمت دلار در هرات

قیمت دلار هرات با کاهش، به حمایت ۴۹ هزار تومان رسیده و همین مسئله می‌تواند منجر به افت بیشتر نرخ دلار در تهران شود.

کارشناسان ارزی معتقدند با کاهش نرخ ارز در بازار هرات و سلیمانیه و افت قیمت دلار در این بازار‌ها به حمایت‌های ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان، قیمت دلار در تهران نیز کاهش خواهد یافت.

* افت قیمت سکه به کانال ۲۷ میلیون تومانی

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت سکه امامی در معاملات این روز‌ها کاهشی بوده و وارد کانال ۲۷ میلیونی شده است. این روز‌ها در معاملات پشت‌خطی هم کمتر کسی نسبت به خرید سکه اقدام می‌کند.

تحلیل‌گران بازار سکه معتقدند در حال حاضر محدوده ۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مرز حمایتی سکه است که در صورتی که از دست برود فشار فروش در بازار زیاد خواهد شد.

از طرف دیگر مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای سکه بازان مهم است. به باور آن‌ها اگر سکه بالای این محدوده تثبیت دهد، احتمال اینکه خریداران به بازار برگردند وجود دارد.

ارزش ذاتی سکه ۲۲ میلیون و ۴۷۲ هزار تومان است که با قیمت نقدی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فاصله دارد.

* اثر افزایش قیمت نفت و واریز پول‌های بلوکه شده بر کاهش قیمت دلار

کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: در معاملات پشت‌خطی طلای آب‌شده از حمایت ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به بالا برگشت و نزدیک مقاومت مهمی متوقف شده است، ولی نمی‌توان اثر نفت و اخبار نفتی را بر بازار ارز نادیده گرفت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: قیمت نفت در بالای ۹۰ دلار تثبیت شده و مطابق با پیش‌بینی، پتانسیل تثبیت بالای صد دلار نیز برای نفت وجود دارد که در کنار اخبار پیرامون رکوردشکنی عرضه و صادرات نفت ایران، نوید افزایش درآمد‌های نفتی ایران را می‌دهد. موضوعی که می‌تواند کسری بودجه را خنثی کند و توانایی بازارساز را در کنترل بازار ارز در یک ماهه حساس پیش‌رو را افزایش دهد.

وی افزود: بررسی و مقایسه همزمان قیمت نفت جهانی و دلار داخلی نشان می‌دهد که در هنگام رشد درآمد‌های نفتی توانایی بازارساز در کنترل قیمت دلار افزایش می‌یابد. هم‌زمان با رشد قیمت نفت جهانی، کار دلار برای شکستن مقاومت‌های پیش‌رو سخت‌تر خواهد شد.

رحیمی تاکید کرد: نرخ ارز با واریز پول‌های غیرقابل دسترس کشور به حساب بانک‌های ایرانی در قطر می‌تواند افت شدیدتری داشته باشد. با واریز ۵.۵ میلیارد یورو به حساب بانک‌های ایرانی، دست بازارساز برای مداخله در بازار بازتر خواهد بود و نرخ دلار می‌تواند وارد کانال ۴۶ هزار تومان نیز شود.

منبع: فارس

 

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا