امور زیربناییتعاون و اشتغال

کاهش ۱.۷ درصدی نرخ بیکاری به واسطه اشتغال‌زایی در روستاها

بر اساس شاخص اعلام شده از سوی مرکز آمار، شاهد کاهش ۱.۷ درصدی نرخ بیکاری در روستا هستیم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، سید امیرحسین مدنی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری در برنامه‌ای تلویزیونی با اشاره به برگزاری نمایشگاه از محصولات روستاییان، گفت: ما در اطراف خود آثار زیادی از ظرفیت‌های روستایی می‌بینیم. همین موضوع باعث شد که اولین رویداد حوزه اقتصادی و اجتماعی روستایی را تحت عنوان روستاآباد برگزار کنیم. در این رویداد شاهد حضور ۴ هزار نفر روستایی کشور در پایتخت هستیم که محصولات تولیدی خود را در قالب مجموعاً ۱۰۰۰ غرفه ارائه می‌دهند.

وی افزود: در دو سال اخیر، طرح‌های متعددی در جهت اشتغال‌زایی روستایی انجام شد که در برنامه روز روستا شکرانه بهره‌برداری از آن‌ها را خواهیم داشت. در پی اقدامات صورت گرفته مجموعاً بیش از ۶۷۰ هزار شغل ایجاد شده که کاملاً قابل رصد و صحت‌سنجی است. بر اساس شاخص اعلام شده توسط مرکز آمار، ما شاهد کاهش ۱.۷ درصدی نرخ بیکاری در روستا بوده‌ایم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری ادامه داد: این مشاغل ایجاد شده می‌توانند در قالب حوزه‌های خرد مانند مجموعه‌های کوچک تولید عسل و پرورش زنبور تا مجموعه‌هایی که به صورت صنایع تبدیلی، تکمیل‌کننده مشاغل خانگی هستند، باشند. این طرح‌های اقتصادی شامل مشاغلی است که در قالب کوچک و متوسط تأثیرگذار در صنعت و تکمیل‌کننده مشاغل خانگی و خرد هستند. قرار است در روز روستا از بیش از ۲ هزار طرح، بهره‌برداری شود.

مدنی در مورد اقدامات صورت گرفته در مناطق محروم اظهار کرد: متأسفانه در بخش‌هایی از کشور محرومیت به چشم می‌خورد. باید این موضوع را در نظر داشت که در این زمینه اتفاقات زیرساختی بزرگی افتاده است. اکنون نزدیک به ۹۰ درصد آب شرب قابل استفاده برای این مناطق فراهم شده یا بالای ۷۷ درصد راه‌های روستایی آسفالت شده است.

وی تصریح کرد: در سفر رئیس‌جمهور به خوزستان دستوراتی داده شد که در حال پیگیری این دستورات و عملی کردن آنها هستیم. مشکل آب شرب و تنش آبی در اکثر روستاهای کشور ما وجود داشت و اکنون مشکلات مربوط به ۳ هزار و ۵۰ روستا حل شده و باقی نیز تا پایان دوره این دولت نیز حل خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری پیرامون راهکارهایی برای مواجه با مشکلات کولبران نیز گفت: در این زمینه ما طرحی را مبنی بر اشتغال‌زایی برای کولبران متناسب با محل زندگی آنها داریم از جمله گیوه‌بافی و صادرات آن. هدف این است که با حمایت مجموعه‌های مختلف شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه باشیم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا