انرژی

تمامی کاتالیست‌های پالایشگاه شازند بومی‌سازی شده است

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت: تمامی کاتالیست‌های مورد استفاده در پالایشگاه، بومی‌سازی شده است.

رجبی دوازدهم مهرماه ۱۴۰۲ در جریان رونمایی از کاتالیست واحد RCD شرکت پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در جمع خبرنگاران بیان کرد: کاتالیست یک ماده شیمیایی است که در تولید فرآورده‌های نفتی از نفت خام همچون بنزین، گازوئیل، نفت کوره و گاز مایع نقش اساسی دارد.

وی با تاکید بر این‌که اگر کاتالیست نباشد در واقع نمی‌توان بنزین تولید کرد، افزود: کاتالیست انواع مختلف دارد و در پالایشگاه شازند بیش از ۱۰ نوع کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرد. امروز کاتالیست واحد RCD رونمایی شد و تنها پالایشگاهی که در کشور از این نوع کاتالیست استفاده می کند پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند است که نقش مهمی در تولید بنزین کشور دارد.

رجبی تصریح کرد: واحد RCD دارای دو ردیف است که در هر ردیف ۵ راکتور قرار دارد که باید از این کاتالیست ها پر شوند و در مجموع برای این تعداد راکتور ۷۵۰ تن کاتالیست نیاز است. با عبور مواد نفتی از داخل این راکتورها و گرفته شدن گوگرد و فلزات مواد نفتی، نهایتا بنزین یورو با آلایندگی کمتر در این واحد تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی حدود ۱۵ ماهه باید ۱۵۰۰ تن کاتالیست در راکتورها خالی می شد که کار دشوار و زمانبری است و خرید آن از خارج از کشور بسیار سخت بود، گفت: امروز شرکت های داخلی این کاتالیست را تولید کرده اند و تحویل پالایشگاه می شود در نتیجه عملا هیچ دغدغه خاصی در اینباره نخواهیم داشت و مشکلات خرید از خارج و تخلیه در گمرک و … را نداریم. تولید این‌ محصول مانع خروج ارز از کشور شده و کیفیت آن از کاتالیست های خارجی بیشتر است.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اظهار کرد: برای تامین این کاتالیست از خارج، در هر دوره باید ۱۰ میلیون یورو هزینه می شد در حالی که تولید داخلی این کاتالیست عملا مانع خروج ارز می شود و در واقع تمامی کاتالیست های مورد استفاده در پالایشگاه شازند بومی سازی شده است.

وی در خصوص سهم استان مرکزی از بنزین یورو ۴ تولیدی پالایشگاه گفت: ۱۶ درصد بنزین تولیدی پالایشگاه (۱۶ میلیون لیتر از ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین تولیدی) سهم اراک و برخی از شهرهای استان است و البته عمده این بنزین تولیدی سهم کلانشهرهاست.

رجبی در خصوص انجام مسئولیت های اجتماعی پالایشگاه شازند گفت: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در شهرستان شازند برای توسعه زیرساخت ها و ساخت تصفیه خانه در روستاهای اطراف، توسعه و مناسب سازی راه های روستایی، لایروبی قنوات ۲۰ روستا، ساخت دو مدرسه و بهسازی ۲۰ مدرسه در سال گذشته هزینه شد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا