صنعت، معدن، تجارت

سهم ایران از توافق‌نامه‌های تجارت آزاد ۵ درصد است

معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت گفت: بیش از ۵۰ درصد حجم تجارت جهان از مسیر توافق نامه های تجارت آزاد انجام می‌شود که ایران فقط ۵درصد از این سهم را دارا است.

به گزارش آرمان اقتصادی، محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: توافق‌نامه‌های تجارت آزاد ظرفیت‌های خوبی برای توسعه مناسبات تجاری برای کشورها به همراه دارد که ایران تاکنون از این فرصت بهره‌ای نبرده است.

همچنین بخوانید

وی با اشاره به نخستین توافق‌نامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا و نقش آن در توسعه اقتصاد کشور، گفت: استفاده از ظرفیت توسعه توافق‌نامه‌های تجارت آزاد شروع شده است و می‌تواند گامی برای مزیت‌های رقابتی در حوزه‌های قیمت و تسهیل ورود به بازارهای رقابتی باشد.

قنادزاده افزود: سازمان توسعه تجارت ۱۰ موافقت‌نامه تجاری دیگر در دست اقدام دارد و با کشورهایی که اقتصاد مکمل و بازار هدف هستند در حال رایزنی است.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت از اقدامات این سازمان برای توسعه فناوری و واردات صنایع جدید به کشور خبر داد و گفت: دستیابی به تکنولوژی‌های جدید از چند مسیر انجام می‌شود که مهم‌ترین بخش آن سرمایه گذاری مستقیم است.

وی توضیح داد: سازمان توسعه تجارت با ارائه تسهیلات، مشوق‌هایی را برای ورود صنایع جدید به کشور برای واردکنندگان در نظر گرفته است که یکی از آنها اختصاص برگشت ارز تعهدی به این صنایع است.

قنادزاده بیان کرد: از دیگر اقدامات این سازمان برای بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، کمک از کشورهای واسط است که بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و به سهولت به بازارهای جدید جهانی گام بگذاریم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا