اقتصاد کلان

روند بررسی بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به ارائه توضیحاتی درباره روند بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق و همچنین صحن علنی مجلس شورای اسلامی پرداخت.

رحیم زارع در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق ماده ۱۸۲ اصلاحیه آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه در دو بخش به مجلس تقدیم می‌شود. بخش اول مربوط به ماده واحده مشتمل بر احکام، منابع و مصارف، ترازهای عملیاتی، سرمایه‌ای و مالی بودجه عمومی دولت سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی آنها است.

همچنین بخوانید

وی اضافه کرد: هفته آینده بعد از تقدیم بخش اول لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی، لایحه به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود. کمیسیون تلفیق پنج روز فرصت دارد که گزارش خود را درباره رد یا تایید کلیات به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال کند در صورتی که مجلس کلیات لایحه بودجه را تصویب نکند لایحه به دولت ارجاع می‌شود دولت ظرف هفت روز لایحه را با اصلاحات به مجلس تقدیم کند.

زارع ادامه داد: اگر مجلس شورای اسلامی کلیات را به تصویب برساند مجددا لایحه به کمیسیون تلفیق برای بررسی جزییات بخش اول آن ارجاع می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با بیان این‌که مهلت مجلس برای رسیدگی به بخش اول از زمان وصول حداکثر دو ماه است اظهار کرد: بعد از اتمام رسیدگی بخش اول لایحه بودجه، مصوبات مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال می‌شود و بعد از تایید شورا به دولت ابلاغ خواهد شد، سپس دولت موظف است حداکثر ۱۰ روز از زمان ابلاغ بخش اول قانون بودجه جداول تفصیلی بودجه را به مجلس برای بررسی و تصویب ارجاع دهد؛ بررسی جداول موضوع جدیدی است که تاکنون در آیین‌نامه به این شکل وجود نداشته است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا