انرژی

نفت از حرکت ایستاد

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا که سرمایه‌گذاران در آستانه دیدار وزیران اوپک پلاس و آمار اقتصادی ضعیف‌تر از حد مطلوب چین، محتاط شدند، تغییر چندانی نداشت.

به گزارش آرمان اقتصادی، بهای معاملات نفت برنت با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۲ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۷ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه رسید.

همچنین بخوانید

بازارهای نفت در معاملات روز گذشته، از امیدواری به این که گروه اوپک پلاس به نوعی راهکار حمایت کننده از قیمت‌ها خواهد رسید، حمایت یافته بودند.

اعضای این گروه روز جاری برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید نفت در سال ۲۰۲۴، دیدار می‌کنند. منابع آگاه می‌گویند مذاکرات در آستانه این دیدار، به کاهش بیشتر تولید متمرکز است اما جزئیات آن هنوز مورد توافق قرار نگرفته است.

ییپ جون رونگ، استراتژیست شرکت آی جی در این باره گفت: شمارش معکوس برای نشست روز جاری اوپک پلاس آغاز شده و عامل اصلی تاثیرگذار روی قیمت نفت است و فعالان بازار هر گونه اخبار منفی را فعلا نادیده گرفته‌اند. ذخایر نفت آمریکا رشد بیش از حد انتظار داشته است و شاخص مدیران خرید چین که صبح امروز منتشر شد، منفی بود. با این حال، این اخبار تاثیر چندانی در قیمت‌ها نداشتند.

شاخص مدیران خرید رسمی چین از ۴۹.۵ واحد در اکتبر، به ۴۹.۴ واحد در نوامبر افت کرد. قرائت پایین ۵۰ واحد، به منزله رشد منفی است.

در این بین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه گزارش کرد ذخایر نفت و سوخت‌های تقطیری آمریکا طی هفته گذشته، رشد کرده که نشان دهنده تقاضای ضعیف است. ذخایر بنزین این کشور هم بیش از حد انتظار، افزایش یافت.

به گفته تحلیلگران بانک آی ان جی، بازار این گزارش نسبتا منفی را نادیده گرفت زیرا همه نگاه‌ها به نشست اوپک پلاس دوخته شده است.

بر اساس گزارش رویترز، اعضای آفریقایی گروه اوپک پلاس شامل آنگولا و نیجریه، خواستار ‌سهمیه تولید بالاتری هستند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا