اقتصاد کلان

حضور نماینده بانک مرکزی در استان‌ها لازم به‌نظر می‌رسد

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اتفاق بسیار لازمی است که نماینده بانک مرکزی در استان‌ها حضور داشته باشند و بنده آماده‌ام که در این موضوع پیش‌قدم باشم.

سید احسان خاندوزی (پنجشنبه ۱۶ آذرماه) در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی استان زنجان که در اتاق بازرگانی استان زنجان برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت روز دانشجو، اظهار ‌کرد: ظرفیت‌های شرکت‌های صنعتی استان زنجان نسبت به گذشته رو به تکامل و پیشرفت بوده و در مسیر توسعه بیشتر است.

همچنین بخوانید

وی با بیان اینکه همت بالای زنجانی‌ها در بخش‌ خصوصی واقعا ستودنی است، افرود: سختی‌های بخش خصوصی  را درک می‌کنیم و به اندازه وسع خود کمک می‌کنیم و سخنگوی آنان هستیم.

این مسئول در خصوص مسئله مربوط به عوارض شمش روی، تصریح کرد: در این خصوص اگر واقعا زنجیره دیگری متصور نیست که محصول تکامل بیشتری پیدا کند آخر زنجیره، اسمش خام فروشی نیست که در این خصوص با مسئولان ذی‌بط پیگیری خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه مسئله نماینده بانک مرکزی که در استان زنجان مستقر باشد، پیشنهاد خوبی بوده و به مسئول مربوطه بیان خواهم کرد، گفت: اتفاق بسیار لازمی است که نماینده بانک مرکزی در استان‌ها حضور داشته باشد و بنده آماده‌ام که در این موضوع پیش قدم باشم.

در ادامه محسن افشارچی استاندار زنجان نیز با بیان اینکه از بخشی‌نگری در سیستم حاکمیتی کشور رنج می‌بریم، اظهار کرد: شاخص‌های وزارتخانه‌ای با شاخص‌های استانی متفاوت بوده بنابراین هماهنگی با استان و کمک به استان بخشی از کار را در حرکت کلان اقتصادی کشور هموارتر می‌کند.

رئیس انجمن معدن استان نیز در ادامه، در رابطه با ۲ درصد مالیات صادرات مواد معدنی، اظهار کرد: ما در بخش معدن با قانون وضع شده دچار مشکل شده‌ایم زیرا مالیاتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، مالیات بر عملکرد است.

آرمین ساسانی با بیان اینکه بحث عملکرد و دریافت مالیات برای بخش معدن شفافیتی ندارد و بدون محاسبه ارزش واقعی است، افزود: در بخش معدن ۱.۵ درصد مالیات و عوارض ماشین‌آلات و غیره و از بند پ ماده ۴۳ نیز مالیات پرداخت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ماشین‌آلات بخش معدن استان زنجان فرسوده بوده و عملا ارزآوری را از این بخش می‌گیرد، تصریح کرد: ما در برخی زنجیره‌های مواد معدنی در داخل کشور به انتهای خط رسیده و همانطور باید صادر شود.

این مسئول با بیان اینکه بخش معدن استان زنجان از لحاظ اکتشافی ضعیف بوده است، خاطرنشان کرد: معدن انگوران نیز رو به اتمام بوده و در این خصوص باید تمهیداتی اندیشید.

رئیس خانه صنعت استان نیز گفت: اکنون جنگ ما اقتصادی بوده و صنعتگران استان زنجان افسران جنگ هستند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا