راه و ساختمان

بازار خانه‌های زیر قیمت پایتخت + جدول

گشتی در دفاتر مشاور املاک پایتخت نشان می‌دهد برخی مالکان به دلیل نیاز به نقدینگی، واحدهای خود را زیر قیمت بازار می‌فروشند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در شرایطی که رکود مسکن سه ساله می‌شود و بسیاری از سازندگان در شرایط مالی سختی قرار دارند جدیدترین قراردادهای منعقد شده نشان می‌دهد برخی واحدها زیر قیمت منطقه به فروش می‌رسند. این در شرایطی است که نشانه‌های خروج غیرتورمی مسکن از رکود مشاهده می‌شود و پیش‌بینی کارشناسان این است که با توجه به امضای برجام، مسکن از خردادماه سال جاری اولین خیز خروج از رکود را بردارد.

جدول زیر قیمت برخی خانه‌ها که پایین‌تر از نرخ منطقه فروخته شده‌اند را نشان می‌دهد: (قیمت‌ها بر حسب تومان است)

محله متراژ سن بنا قیمت هر متر مربع میانگین قیمت منطقه
تهرانسر ۸۷ متر نوساز یک میلیون و ۵۵۰ هزار ۳ میلیون
نیاوران ۶۲ متر ۳ سال ۷ میلیون ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار
پونک ۱۲۶ متر ۴ سال ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ۶ میلیون
دولت ۹۷ متر ۱۵ سال ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار
قلهک ۱۲۱ متر یک سال ۶ میلیون و ۶۳۵ هزار ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار
نارمک ۷۴ متر نوساز ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار
صادقیه ۹۰ متر ۳ سال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ۶ میلیون
تهرانپارس ۱۱۹ متر نوساز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار
یوسف آباد ۱۵۶ متر نوساز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار
نظام آباد ۵۰ متر نوساز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار
مهرآباد جنوبی ۱۲۴ متر نوساز یک میلیون و ۶۰۰ هزار ۳ میلیون
سلسبیل ۶۷ متر نوساز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ۳ میلیون
راه آهن ۸۳ متر نوساز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار

معاملات مسکن تهران که از مهرماه سال ۹۴ روند افزایشی به خود گرفته بود، از اسفندماه دچار نزول شد و پیش‌بینی می‌شود از خردادماه معاملات مجددا شیب صعودی به خود بگیرد. در این میان بسیاری از سازندگان مسکن به دلیل نیاز به نقدینگی شرایط شکننده‌ای را تجربه می‌کنند و نمی‌توانند تا انتهای تابستان که از آن مقطع به عنوان خروج از رکود مسکن یاد می‌شود صبر کنند. لذا از هم‌اکنون خانه‌های خود را زیر قیمت به فروش می‌رساند. شاید به همین دلیل است که حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید قیمت مسکن به کف رسیده و اکنون زمان خوبی برای خرید خانه است.

با این وجود دفاتر مشاور املاک هم‌چنان روزهای بدون مشتری را سپری می‌کنند. البته آمارها از مهرماه به بعد کمی امیدوار کننده است؛ هرچند هنوز تعداد معاملات به حدود یک دهم روزهای خوب مسکن هم نمی‌رسد. تعداد معاملات کل کشور در ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن سال گذشته به ترتیب ۷۷ هزار، ۸۱ هزار، ۸۵ هزار، ۱۰۷ هزار و ۱۰۶ هزار مورد بود و البته در اسفندماه نصف شد و به ۵۷ هزار مورد رسید که عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک علت آن مسافرت‌های نوروزی می‌داند و معتقد است اولین خیز خروج از رکود مسکن از خردادماه برداشته می‌شود و در پایان شهریورماه شاهد رونق مسکن خواهیم بود. اما این رونق به معنای گرانی نیست و مسکن دچار جهش قیمت نخواهد شد.

یک کارشناس مشاور املاک در مرکز شهر تهران درباره بازار خرید و فروش به ایسنا گفت: بازار مسکن کشش ندارد و در دفتر ما شاید ماهیانه ۲ قرارداد خرید و فروش هم امضا نشود. به نظر من بازار هیچ تکانی نخورده اما هر روز تعداد مالکانی که قیمت‌ها را پایین می‌آورند بیشتر می‌شود.

وی افزود: اغلب خانه‌هایی که زیر قیمت فروخته می‌شوند متراژ بالا هستند و برای خانه‌های کوچک بهتر مشتری پیدا می‌شود.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت به ترتیب ۳۸.۸، ۳۸، ۳۹.۲ و ۴۲.۱ میلیون ریال در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند بوده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا