اقتصاد کلان

از شایعه مالیاتی تا لزوم ثبت معاملات سکه و طلا در سامانه جامع تجارت

مدیرکل صمت گیلان با بیان اینکه طلافروشان ملزم به انجام امور در سامانه جامع تجارت هستند، گفت: بیش از ۳۲۶ واحد صنفی طلا و جواهر گیلان هم اکنون در حال ثبت ورود و خروج فعالیت خود در سامانه جامع تجارت هستند.

تیمور پورحیدری امروز، ۱۰ دی ماه در نشست با روسای اتحادیه های طلا و جواهر استان گیلان، با اشاره به ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت برای فعالان طلا و جواهر، اظهار کرد: در راستای شفافیت امور تجاری گروه های کالایی بخشنامه حوزه طلا و جواهر، کلیه طلافروشان ملزم به انجام امور در سامانه جامع تجارت هستند.

همچنین بخوانید

وی با بیان اینکه ضوابط اختصاصی مربوط به فروش، خرید و حمل و نگهداری این گروه کالایی نیز آموزش داده خواهد شد، افزود: به استناد تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ثبت معاملات سکه و طلا و جواهرات به صورت شفاف در سامانه جامع تجارت الزامی شده است و در واقع این طرح می‌بایست از سال گذشته اجرایی می‌شد، اما با توجه به شرایط خاص بازار طلا و جواهر مسکوت مانده بود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: بیش از ۳۲۶ واحد صنفی طلا و جواهر گیلان هم اکنون در حال ثبت ورود و خروج فعالیت خود در سامانه جامع تجارت هستند که می‌بایست این مقدار به کل ۱۲۹۰ واحد فعال در استان برسد.

پورحیدری تاکید کرد: کلیه روسای اتاق‌های اصناف و مدیران ادارات صمت شهرستان‌ها موظف به پیگیری ثبت نام این صنوف هستند؛ چنانچه ابهامی در حین انجام فرایند باشد، آموزش لازم توسط کارشناسان این اداره در سراسر استان انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: جای نگرانی نیست و در صورت نیاز، آموزش صنوف طلا و جواهر برای سامانه جامع تجارت برگزار خواهد شد.

رئیس کمیسیون نظارت مرکز گیلان با تاکید بر ضرورت پرهیز از حواشی نادرست رسانه‌ای، تصریح کرد: این بخشنامه از ۲۶ مهرماه همراه با ضوابط اختصاصی فلزات گرانبها، سکه، طلا و جواهرات به سراسر کشور ابلاغ شده و لذا اجرای قوانین جاری کشور در راستای شفافیت امور اقتصادی و جلوگیری از قاچاق برای همگان یکسان است.

رضا برهانی نیا، مدیرکل امور مالیاتی گیلان نیز، با تشریح دستورالعمل ابلاغی، گفت: با توجه به اینکه در حالت فعلی میزان مبادلات تجاری طلای کشور دقیقا مشخص نیست؛ سامانه جامع تجارت نشان دهنده میزان موجودی و معاملات روزانه به صورت شفاف خواهد بود و چنانچه معامله ای خارج از بستر این سامانه انجام شود، تخلف محسوب می‌گردد.

وی ثبت ورود و خروج طلا و سکه را به نفع فعالان این عرصه دانست و عنوان کرد: ممکن است این قانون در ابتدای امر با برخی مشکلات روبرو شود، ولی در نهایت به نفع سیستم اقتصادی کشور و کسب و کارهای مختلف خواهد بود.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان خاطرنشان کرد: درصد مالیات تغییری نکرده و بیش از ۹ درصد شایعه است و افزایش نرخی در این خصوص اعلام نشده است و شایعه مالیات ۲۵ درصد کذب محض است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا