بورسبورس اوراق

امسال، سال بورس است/ پیش‌بینی میزان بازدهی

با توجه به متغیرهای اقتصادی ایجاد شده در اقتصاد به گفته یک فعال بازار سرمایه، امسال سال بسیار خوبی برای بورس خواهد بود و بورس تهران در صورت ادامه روند عادی و طبیعی می تواند در سال جاری از سایر بازارها پیشی بگیرد و بازدهی بیش از ۲۵ درصدی را نصیب همراهان خود کند.

علی نوروزی- مدیر عامل یک شرکت پردازش اطلاعات مالی- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، وضعیت بورس را مورد توجه قرار داد و در خصوص روند نزولی بازار سرمایه در سال جدید گفت: مشکل بازار سرمایه و افرادی که در آن فعال هستند این است که دید کوتاه‌مدتی دارند و درصددند تا در مدت بسیار کوتاه سودهای زیادی به دست آورند این در حالی است که بورس یک بازار میان‌مدت و بلند‌مدت بوده و باید با این دید در‌ آن سرمایه‌گذاری شود.

وی نوسانات فعلی بورس را طبیعی دانست و عنوان کرد: با توجه به روند افزایشی بازار سرمایه در سال گذشته، روند نوسانی فعلی بورس بسیار طبیعی بوده و اگر اتفاقات عجیبی رخ ندهد بورس تهران روند بسیار مثبتی در سال جاری خواهد داشت و بازدهی مطلوبی نصیب سهامداران خواهد کرد.

همچنین بخوانید

نوروزی سال ۱۳۹۵ را سال بسیار خوبی برای بورس دانست و افزود: با توجه به متغیر‌های ایجاد شده در اقتصاد، امسال سال بسیار خوبی برای بورس خواهد بود و بورس تهران در عملکرد شش ماهه و یکساله قطعا مثبت خواهد بود، مگر اینکه اتفاقات دور از انتظار و عجیبی در این بازار رخ دهد.

این فعال بازار سرمایه اضافه کرد: بنابراین در صورتیکه روال عادی و طبیعی فعلی در بورس ادامه پیدا کند، به دلیل متغیر‌های اقتصادی ایجاد شده بهترین شرایط در این بازار فراهم شده و بازار سرمایه به عنوان یک بازار میان‌مدت و بلند‌مدت می‌تواند سودآوری مطلوبی داشته باشد. بنابراین می توان گفت که روند بورس در سال جاری مثبت خواهد بود و بازار سرمایه دیگر به دوران رکود خود در سال ۱۳۹۳ بر نمی‌گردد زیرا متغیر‌های اقتصادی بسیار متفاوت‌تر از سال‌های گذشته شده و امکان برگشتن روزهای منفی دور از ذهن است.

وی تصریح کرد: بنابراین با توجه به این شرایط می‌توان گفت بورس تهران می‌تواند در سال ۱۳۹۵ از سایر بازارها پیشی بگیرد به شرط این‌که فعالان بازار با صبر و حوصله و دید بنیادی و تحلیلی در این بازار فعالیت کنند تا بتواند بازدهی بسیار مناسبی از این بازار کسب کنند.

مدیر عامل یک شرکت پردازش اطلاعات مالی در خصوص میزان بازدهی بورس در سال جاری گفت: پیش بینی می شود بورس تهران در سال جاری بازدهی بیشتری از بازارهای موازی به دست آورده و بازدهی بیش از ۲۵ درصدی را نصیب همراهان خود کند، زیرا تمام متغیر‌های رشد را به همراه دارد.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: در حال حاضر رشد اقتصادی مطلوبی در کشور ایجاد شده و آثار برجام و هزینه مالی و مراودات تجاری شرکت‌ها در سالجاری خود را در فروش و کاهش هزینه‌ها نمایان می‌کند.

نوروزی اضافه کرد: علاوه بر این بسیاری از فعالان بازار سرمایه انتظار داشتند تا شرکت‌ها پیش‌بینی های سود فوق‌العاده‌ای برای سال ۱۳۹۵ ارائه کنند اما خوشبختانه این پیش‌بینی محتاطانه بوده و سود پیش‌بینی شرکت ها برای سال جاری به ۴۸ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان رسید که این پیش‌بینی منطقی بوده و به مرور زمان باید تعدیل شود. بنابراین بازار سرمایه منتظر است تا پیش‌بینی سود شرکت‌ها در گزارش‌های سه‌ماه و شش ماهه آنها تعدیل شود.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا