امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

ایران و مالزی در بخش تحقیقات برنج تفاهم‌نامه امضا کردند

تفاهم‌نامه همکاری ایران و مالزی در راستای توسعه همکاری‌های بلندمدت کشاورزی در زمینه تحقیقات برنج امضا شد.

همچنین بخوانید

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، در بازدید هیأت کشاورزی مالزی از مؤسسه‌های تحقیقاتی بخش کشاورزی، تفاهم‌نامه همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران و مؤسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی مالزی به نمایندگی از وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور در راستای توسعه همکاری‌های بلندمدت در تحقیقات برنج امضا شد.

سیدمجتبی خیام‌نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه در این مقطع زمانی اراده مسؤولان دو کشور برای ارتقای روابط تنگاتنگ اقتصادی است، اظهار کرد: انتظار داریم در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی همکاری‌های فی‌مابین را در قالب برنامه‌های اجرایی ارتقا دهیم.

در خصوص همکاری مشترک در زمینه برنج بین دو کشور گفت: محققان سازمان تات آماده ارزیابی لاین‌های متحمل به شوری در کشور مالزی هستند.

وی میانگین مصرف برنج مالزیایی‌ها حدود ۳ برابر هر ایرانی برشمرد و افزود: در خصوص برنج، آمادگی داریم برای ارزیابی‌ها لاین‌های متحمل به شوری کار مشترک را آغاز کنیم.

رئیس سازمان تات با بیان اینکه در سفر این هیأت، انتظار می‌رود روابط ایران و مالزی در ابعاد مختلف کشاورزی به ویژه حوزه آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی گسترش یابد، خاطرنشان کرد: در حوزه تحقیق بر روی پسماندهای آبزیان و تولید حشره‌کش‌ها با استفاده از عصاره گیاهان دارویی هم آمادگی ورود برای تحقیقات مشترک داریم.

وی از توانایی راه‌اندازی خط مشترک تولید واکسن آبزیان در مالزی خبر داد و افزود: سازمان تات در زمینه فعالیت‌های تحقیقات تولیدات دامی نیز آمادگی همکاری با کشور مالزی را دارد.

خیام‌نکویی تصریح کرد: در حوزه مؤسسه رازی نیز برای تولید مشترک بذر واکسن نوترکیب نیوکاسل، تولید مشترک بذر واکسن آنفلوانزای فوق حاد، بذر نوترکیب گامبرو و ژرم پلاسم مرغ آرین آماده همکاری هستیم.

وی ادامه داد: همچنین آمادگی لازم برای تبادل ژرم‌پلاسم بر اساس قوانین بین‌المللی در خصوص میوه‌های گرمسیری را نیز داریم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: وجود ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر سواحل آبی در ایران پتانسیل عظیمی جهت بهره‌برداری و توسعه تولیدات شیلاتی بین دو کشور را به ارمغان می‌آورد.

خیام‌نکویی، سازمان تات را بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشاورزی خاورمیانه برشمرد و افزود: این سازمان با ۲۱ مؤسسه، ۳۴ مرکز استانی و ۳۱۴ ایستگاه تحقیقاتی در سراسر کشور فعالیت می‌کند و بیش از ۱۸۰۰ عضو هیأت علمی دارد.

مالزی از ظرفیت بخش کشاورزی ایران استفاده می‌کند

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی نیز در حاشیه بازدید از مؤسسه‌های تحقیقاتی سازمان تات گفت: ایران در بخش کشاورزی خوب عمل کرده است و آنچه که ما امروز از امکانات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی شاهد بودیم زمینه همکاری‌های مشترک دو کشور و توسعه ارتباطات کشاورزی را فراهم خواهد کرد.

سبو با بیان اینکه این همکاری‌ها موجب پیشرفت‌های خوبی در بخش کشاورزی دو کشور ایران و مالزی می‌شود، اظهار کرد: این همکاری‌ها فرصت‌های جدید و مثمر ثمری را برای پیشرفت طرفین به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه این همکاری‌ها ماه مبارک رمضان نخست وزیر مالزی به ایران سفر خواهد کرد، گفت: ایران یکی از ظرفیت‌های بزرگ تولیدکننده در مواد خام لبنی، کشاورزی و اوره است.

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی با اظهار امیدواری بر اینکه کشورش بتواند از این ظرفیت ایران استفاده کند، افزود: تا سال‌های اخیر مالزی اوره را از کشورهای روسیه و اوکراین وارد می‌کرد ولی پس از جنگ بین این دو کشور، اوره با قیمت بسیار بالایی وارد مالزی می‌شود که امیدواریم از ظرفیت ایران در تولید اوره و مشتقات آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین مالزی آمادگی دارد در زمینه تولید مرغ آرین، آناناس اصلاح شده و کشت برنج همکاری جدی با ایران داشته باشد.

سبو خاطرنشان کرد: ایرانیان نوادگان دانشمندان بزرگی مثل خوارزمی و رازی هستند که اکنون راه آنها را در تولید فناوری‌های نوین ادامه می‌دهند.

گفتنی است؛ گسترش روابط دوستی و همکاری در جهت تأمین منابع سازمانی و ملی طرفین، همکاری در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و تحقق ایجاد همکاری‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک پژوهشی و اجرایی مبادله از جمله مواردی بود که در توافق بین دو کشور امضا شد.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا