بانکبانک و بیمه

افزایش ارز مسافر‌ی تقاضای سوداگری در بازار را محدود کرد

در اقتصاد معمولا تقاضای سوداگری را محدود و تقاضای واقعی را پاسخ می‌دهند که افزایش رقم ارز مسافرت هوایی براساس همین رویه است.

به گزارش ایبنا، مصطفی صفاری؛ کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ۲ برابر شدن میزان ارز مسافرت هوایی، بیان کرد: معمولا با نزدیکی به پایان سال، تقاضا برای ارز مسافرتی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل بانک مرکزی برای مدیریت بهتر بازار ارز و پاسخگویی به نیاز متقاضیان، ارز مسافرتی را از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ یورو افزایش داد.

 

همچنین بخوانید

وی افزود: ضرورت دارد به هر میزان که نیاز واقعی برای ارز مسافرتی وجود دارد، پاسخ داده شود تا متقاضیان کمتر سراغ بازار غیررسمی برای خرید ارز بروند. این کارشناس مسائل اقتصاد و ارز افزود: پیش‌بینی می‌شود با این روند بازار ارز در پایان سال نوسانی از بابت افزایش تقاضای ارز مسافرتی تجربه نکند.

 

صفاری گفت: شاید افزایش ارز مسافرتی عدد بسیار بالایی نباشد، اما در کنترل بازار ارز موثر است، با اقدام مثبت بانک مرکزی نیاز واقعی مسافران پاسخ داده می‌شود و متقاضیان برای دریافت ارز دیگر به بازار غیر رسمی مراجعه نمی‌کنند.

 

وی معتقد است: بانک مرکزی با افزایش ۲ برابری ارز مسافرتی گامی هر چند کوچک در راستای محدودسازی بازار غیررسمی برداشته است. به گفته این کارشناس مسائل اقتصاد و ارز در اقتصاد معمولا تقاضای سوداگری را محدود و تقاضای واقعی را پاسخ می‌دهند که بانک مرکزی نیز در افزایش تقاضای ارز مسافرتی اقدامی اینچنینی انجام داده است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تاکید کرد: با ساز و کاری که بانک مرکزی در نظر گرفته است، امکان سواستفاده و دلالی در ارز مسافرت هوایی وجود ندارد، چون ارز مسافرتی بعد از گیت به مسافران واقعی پرداخت می‌شود.

 

منبع: فارس

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا