انرژی

افزایش صادرات محصولات ایرانی به روسیه در دولت سیزدهم

معاون نخست‌وزیر روسیه از ثبت رکوردی تازه در زمینه حجم مبادلات تجاری تهران و مسکو در سال ۲۰۲۲ میلادی خبر داد.

به گزارش آرمان اقتصادی و به نقل از خبرنگار شانا، الکساندر نواک شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) در حاشیه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در نشست خبری با اشاره به اینکه حجم تجارت دوجانبه ایران و روسیه در سال ۲۰۲۲ رکورد تازه‌ای ثبت کرد و به ۶ میلیارد دلار در سال رسید، گفت: از طرف روسیه حجم تجاری ۲.۳ میلیارد بوده و ایران نیز حدود ۲.۱ میلیارد دلار محصولات به روسیه صادر کرده است.

وی به توسعه گردشگری و خدمات گردشگری بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه موانع برداشته می‌شود.

معاون نخست‌وزیر روسیه ادامه داد: توسعه ظرفیت در حوزه انرژی وجود دارد. همچنین همکاری در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی و خدمات وجود دارد. در کمیسیون مشترک بررسی کردیم که حجم این مبادلات می‌تواند افزایش یابد. 

نواک تصریح کرد: همکاری‌های مستقیم بین دو کشور بیشتر شده و تلاش بر این است میان شوراهای تجاری مکانیسم‌ها و زیرساخت‌های لازم ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه موانع بانکی بین دو کشور نیز در حال حل و فصل هستند،‌ گفت: مکانیسم‌های مهمی برای تبادل مالی تبیین شده است.

معاون نخست‌وزیر روسیه بر توجه به استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های پیشرفته تأکید کرد و افزود: موضوعات پیشین باید ادامه پیدا کند و در کنار آن توجه به فناوری‌های دانش‌بنیان و پیشرفته مورد توجه باشد؛ به ویژه فناوری‌های های‌تک و تولیدات جدید ظرفیت زیادی برای همکاری دارد. 

نواک ادامه داد: موافقت‌نامه بین شرکت‌های نامی روسیه برای تولید قطعات و ماشین‌آلات امضا شده و همه این نوسازی تجهیزات در میدان‌های نفتی نیازمند فناوری‌های دانش‌بنیان است. شرکت مپنا در این حوزه فعال است و اکنون محصولات باکیفیت تولید می‌کند که مورد توجه شرکت‌های روسیه قرار دارد. 

وی تصریح کرد: در فناوری فضایی و داروها نیز اقدام‌های خوبی انجام شده است و این مسیر ادامه می‌یابد تا دو کشور در سطح جهانی مطرح شوند.

معاون نخست‌وزیر روسیه در پایان اظهار کرد: از سفرای دو کشور قدردانی می‌کنم، به صورت هفتگی نشست‌هایی با سفیر ایران در روسیه داریم و پیگیری‌ها به نتیجه رسیده است. همکاری‌ها ادامه دارد و سفرا کار را در بالاترین سطح ممکن ادامه می‌دهند و نتیجه کار امروز را در سال آینده خواهیم دید.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا