انرژی

هشدار وقوع سیلاب در پنج استان

سخنگوی صنعت آب کشور با توجه به صدور هشدار سطح قرمز و نارنجی هواشناسی در بسیاری از استان‌های کشور، نسبت به وقوع سیلاب در پنج استان هشدار داد و گفت: شهروندان مسیر و مقصد سفرهای نوروزی را با توجه به فعالیت سامانه بارشی انتخاب کنند.

به گزارش آرمان اقتصادی، عیسی بزرگ‌زاده با اشاره به احتمال وقوع سیلاب در برخی از مناطق کشور، اظهار کرد: با توجه به صدور هشدار سطح قرمز هواشناسی مبنی بر وقوع بارش‌های قابل توجه از ساعات پایانی روز دوشنبه ۲۸ اسفند تا ظهر روز چهارشنبه اول فروردین، به ویژه در روز سه‌شنبه برای استان‌های ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و همچنین صدور هشدار نارنجی برای گستره وسیعی از ایران تا روز پنج‌شنبه در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان‌غربی، تهران، البرز، قزوین، اصفهان، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، زنجان، قم، مازندران، فارس، بوشهر، کردستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، گیلان، کرمان، همدان و مرکزی و سوابقی که از این مقدار بارش و وقوع سیلاب رخ داده، وزارت نیرو را بر آن داشت تا هشدار وقوع سیلاب صادر کند.

همچنین بخوانید

وی با بیان اینکه با توجه به سوابق سیل‌هایی که در گذشته برای همین مقدار بارش پشت سر گذاشته‌ایم، پیش بینی ستاد مدیریت سیلاب وزارت نیرو مبنی بر بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر و جاده‌ها است، گفت: این روزها دستگاه‌های اجرایی مختلف مشغول کارهای سنگین پایان سال هستند و ضرورت دارد که به این موضوع نیز توجه ویژه‌ای داشته و با هم‌افزایی با سایر دستگاه‌های مرتبط پدیده بارشی پیش رو را مدیریت کنند.

سخنگوی صنعت آب کشور اظهار کرد: شهروندان با مدیریت سفرهای نوروزی، می‌توانند با انتخاب بهترین زمان سفر، مسیر و مقصد متناسب با فعالیت سامانه بارشی پیش رو از مخاطرات احتمالی وقوع سیلاب ایمن باشند. مردم و مسافران نوروزی از تردد و توقف در مسیر و حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌های کوهستانی که احتمال وقوع زمین لغزش و ریزش مصالح سنگی وجود دارد، خودداری کنند.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه عدم عبور از سازه‌های تقاطعی و پل‌های رودخانه‌های سیلابی و آبنماها نیز مورد توجه مردم باشد، اظهار کرد: ضروری است که عشایر کشورمان در تعیین زمان کوچ ملاحظات لازم را در نظر گرفته و در هنگام کوچ از تردد و اسکان در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آبراه‌ها خودداری کنند. بر همین اساس، لازم است آمادگی مناسب و حداکثری در همه دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و امدادی شکل گرفته و گروه‌های عملیاتی تجهیز شوند.  

وی با بیان اینکه پاکسازی و بازگشایی کامل مجاری آبی که با مشکل کاهش آبگذری مواجه هستند به ویژه در سازه‌های تقاطعی مراکز جمعیتی و تخلیه مراکز و اماکن جمعیتی که در معرض سیلاب قرار می‌گیرند باید در دستور کار دستگاه‌های مرتبط باشد، اظهار کرد: امیدواریم با تدابیر و آمادگی‌های لازم مسئولان مختلف و شهروندان و مسافران نوروزی،  شاهد هیچ اتفاق ناگواری نباشیم و نوروز و بهار سلامت و شادی برای همه ملت ایران رقم بخورد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا