اقتصاد کلان

با تک نرخی شدن ارز بازار به ثبات می‌رسد/ تخصیص مستقیم یارانه به مصرف کننده

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: تک نرخی شدن ارز باعث می‌شود که فساد از بین برود و بازار به ثبات برسد. از آن طرف هم دولت می‌تواند برای حمایت از مصرف کننده یارانه‌ای را به حساب مردم واریز کند تا آنها کالای اساسی خریداری کنند.

احمد مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که چرا برخی از کالاهایی که ارز ترجیحی دریافت می‌کنند با نوسانات نرخ ارز دچار نوسان می شوند؟ گفت: دولت برای سه قلم نهاده مورد نیاز صنعت گاوداری یعنی جو، ذرت و سویا ارز تخصیص می‌دهد و به سایر مواد اولیه ارزی تخصیص داده نمی‌شود. در نتیجه با افزایش نرخ ارز قیمت برخی از مواد اولیه که مشمول ارز دولتی نمی‌شوند افزایش می‌یابد که در هزینه تمام شده تولید موثر است.

همچنین بخوانید

وی افزود: موضوع دیگر بار روانی افزایش قیمت دلار است که باعث می‌شود قیمت یونجه‌ و ذرت علوفه‌ای که ارتباطی با ارز نیز ندارند، بالا برود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران در ادامه گفت: از طرفی تاخیر در تخصیص ارز و عدم تامین به موقع نهاده‌های مورد نیاز باعث می ‌شود که واردکنندگان نتوانند به موقع نهاده مورد نیاز بازار را تامین و در سامانه‌های مربوطه بارگذاری کنند تا نهاده با قیمت مصوب به دست تولیدکننده برسد  که در نهایت تولیدکننده مجبور است برای تامین نهاده‌های مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه کند.

مقدسی در ادامه عنوان کرد: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که به همه کالاهای اساسی ارز ترجیحی داده‌اند و سایر اقلام نیز مشمول ارز تالار دوم می‌شوند، اما سوال اینجاست که در چه بازه زمانی ارز تخصیص داده می‌شود؟ آیا این تخصیص ارز به موقع است؟

وی با اشاره به اینکه دولت باید ارز را تک نرخی کند، ‌ گفت: تک نرخی شدن باعث می‌شود که فساد از بین برود و بازار به ثبات برسد و از آن طرف دولت می‌تواند یارانه‌ای به حساب مردم واریز کند تا کالاهای اساسی خریداری کنند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا