انرژی

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو از افتتاح پروژه چند منظوره اومااویا با حضور مقامات ارشد دو کشور ایران و سریلانکا خبر داد و گفت: ظرفیت صادرات خدمات فنی – مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مجتبی اکبری امروز در نشست خبری افتتاح پروژه سد و نیروگاه اومااویا در سریلانکا با بیان اینکه پنج کمیسیون مشترک را در دستور کار داریم که در کشورهای قطر، الجزایر، اسلوونی، تاجیکستان و سریلانکا با هدف ایجاد برنامه‌ریزی و ارائه خدمات فنی و مهندسی برای کشورهای هدف ایجاد شد، اظهار کرد: شرکت فراب از چند سال پیش پروژه بزرگی را در سریلانکا شروع کرد که در چند روز آینده افتتاح می‌شود.

همچنین بخوانید

وی افزود: در سال‌های گذشته میز یکی از شرکت‌های ایرانی به بیش از ۱۰۰۰ روستا را در این کشور برق‌رسانی کرد و اتفاقات خوبی در این کشور رقم خورد.

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

او با بیان اینکه در پروژه مذکور شرکت فراب پیمانکار است و رقم تأمین مالی این پروژه توسط سریلانکا ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است، گفت: متخصصان ایرانی با صدور و انتقال دانش و خدمات فنی و مهندسی به کشور سریلانکا، امکان آغاز فعالیت شرکت‌های سریلانکایی در امور مهندسی صنعت آب و برق را فراهم کردند که این مسئله مورد تقدیر رئیس جمهوری سریلانکا قرار گرفت.

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو به نظر مساعد و موافق رئیس جمهور و نخست وزیر کشور سریلانکا در پی فعالیت مهندسان ایرانی برای پیشبرد پروژه‌های مهم صنعت آب و برق اشاره و اظهار کرد: در شمال کشور عراق نیز شرکت فراب، پروژه‌ دیگری را در دست اقدام دارد و در ماه‌های آینده، افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

وی با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق ایران هم‌اکنون در بیش از ۱۸ کشور دنیا در حال انجام است، گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده، در عین حال هم اکنون ۷۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو  از پیشبرد پروژه‌ای با همکاری پژوهشگاه نیرو و شرکت‌های منطقه درحوزه ساخت و فروش تجهیزات صنعت آب و برق خبر داد و گفت: مطالعات احداث مزرعه انرژی خورشیدی توسط متخصصان ایرانی در کشور سریلانکا آغاز شده است و شاهد برقراری رایزنی‌ها در این باره هستیم.

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

افتتاح پروژه بزرگ سدسازی ایران در سریلانکا

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا