کسب و کار

نوجوانی سخت است؟ گروه درمانی می‌تواند کمک کند!

 

اغلب ما، این روزها، بحران نوجوانی را رد کرده‌ایم و شاید با دیدن چالش‌های فرزندان‌مان در این سن، یاد خودمان می‌افتیم که چقدر در آن زمان تنها بودیم و باید با انواع احساس‌های مختلف در خودمان مواجه می‌شدیم. اما؛ زمانه تغییر کرده و ما، والدین مسئول و آگاهیی شده‌ایم که از چالش‌های نوجوانی بچه‌های‌مان خبر داریم. ما می‌دانیم، نوجوانانی، یعنی چالش‌های متفاوت احساسی، فشار همسالان، استرس‌های تحصیلی، رفتارهای قلدرمآبانه و … !

در چنین شرایطی، تأمین حمایت مؤثر و ارتقای سلامت روان بچه‌ها، اهمیت زیادی دارد. گروه درمانی برای نوجوانان، یک رویکردی ارزشمند، نوآورانه و تخصصی است که به آن‌ها کمک می‎کند تا به نیازهای احساسی خود رسیدگی کنند.

همچنین بخوانید

نوجوانان با شرکت در گروه درمانی، می‌توانند احساس‌های خود را کاوش کنند، مهارت‌های مقابله‌ای را یاد بگیرند و در فضایی امن و حمایتی، رشد شخصی خویش را تقویت بخشند.

گروه درمانی برای نوجوانان چیست؟

گروه درمانی برای نوجوانان، یکی از روش‌های موثر حمایت و درمان این گروه سنی است. در این نوع درمان، نوجوانان به عنوان بخشی از یک گروه کوچک یا متوسط، گرد هم می‌آیند و با هدایت یک درمانگر حرفه‌ای همچون «مرکز روانکاوی دکتر محمد صنعتی» به بحث و تبادل نظر در مورد موضوع‌های مختلف می‌پردازند. این جلسه‌ها اغلب؛ روی موضوع‌هایی تمرکز دارند که با نیازها و چالش‌های نوجوانان همخوانی دارد.

در گروه درمانی، نوجوانان می‌توانند از حمایت همسالان خود بهره‌مند شوند، این مسئله موجب افزایش حس همدلی در آن‌ها شده و کمتر احساس تنهایی می‌کنند. بچه‌ها در گروه درمانی می‌توانند از تجارب، افکار و احساس‌هایشان در یک محیط امن حرف بزنند، آن‌ها را به اشتراک بگذارند و از تجربه‌های دیگران بیاموزند. این محیط تعاملی، می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا احساس‌های خود را پردازش کنند، مهارت‌های ارتباطی‌شان را رشد دهند و روش‌های جدیدی برای مقابله با مشکلات کشف کنند.

علاوه‌براین، مزیت دیگر گروه درمانی برای نوجوانان، این است که بچه‌ها متوجه می‌شوند، بقیه هم با چالش‌های مشابهی مواجه هستند و آن‌ها در زندگی تنها کسی نیستند که این مشکلات را دارند. این کار موجب کاهش اضطراب و استرس در آن‌ها می‌شود و این فرصت را به آن‌ها می‌دهد تا در یک فضای حمایتی و غیرقضاوتی رشد کنند و به مرور زمان، اعتماد به نفس و عزت نفس‌شان رشد پیدا می‌کند.

آیا گروه درمانی می‌تواند جایگزین درمان فردی برای نوجوانان باشد؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم: خیر، درمان فردی، اگرچه یک ابزار فوق‌العاده‌ برای درک ترس‌ها، بهبود خلق و خوی‌ و کاوش احساسات‌ بچه‌ها است. اما؛ درمان فردی یک تجربه تک‌به‌تک است. اضطراب‌ها یا مشکلاتی که نوجوانان در اجتماع، کلاس درس، گروه‌های مطالعه یا زنگ تفریح دارند، در جلسه‌های فردی ظاهر نمی‌شوند. در جلسه‌های فردی، درمانگران اغلب؛ متوجه می‌شوند که کودکان مضطرب از نظر اجتماعی، ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار می‌کنند، باهوش و حتی شوخ‌ طبع هستند. در مشاوره‌های فردی، نوجوانان به چالش کشیده نمی‌شوند. آن‌ها اضطراب‌هایی را که در محیط‌های اجتماعی با آن مواجه هستند، تجربه نمی‌کنند.

گروه‌های نوجوانان، به درمانگران فرصت نادری می‌دهند تا مشکلات اجتماعی را در عمل ببینند. دوران نوجوانی پر از چالش‌های اجتماعی همچون: بی توجهی، ترس، قلدری است و همه‌ی این تمایلات در گروه درمانی تحریک می‌شوند. یک درمانگر ماهر، این واکنش‌ها را در لحظه تشخیص می‌دهد و به نوجوان کمک می‌کند تا بر عادت‌های بد خود غلبه کند و انتخاب‌های جدیدی داشته باشد.

چه نوجوانانی بیشتر نیاز به گروه درمانی دارند؟

گروه درمانی برای نوجوانان مشکل دار که بسیار خجالتی هستند و یا انزوای اجتماعی دارند، قلدر هستند، در مدیریت خشم خود مشکل دارند یا دچار تعارض‌های هویتی شده‌اند، یک امر واجب و کارگشا است.

گروه درمانی در نوجوانان

مزایای گروه درمانی برای نوجوانان

گروه درمانی برای نوجوانان مانند یک باشگاه بدن‌سازی برای مهارت‌های اجتماعی کمک‌ کننده است. بچه‌ها با مهارت‌ها و توانایی‌های جدید بین فردی از یک تجربه گروهی مثبت، بیرون می‌آیند. آن‌ها در کلاس صحبت می‌کنند، در برابر فشار منفی همسالان مقاومت کرده و از خودشان دفاع می‌کنند. کار گروهی همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی خود را برای بیان خود و قاطعیت عاطفی رشد دهند. با کاهش ناامنی‌‎های اجتماعی، آن‌ها، می‌توانند با دیگران به راحتی صحبت کنند. در ادامه لیستی کوتاه از فواید گروه درمانی برای نوجوانان را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت:

اعتماد به نفس اجتماعی بالاتر با گروه درمانی نوجوانان

جلسه‌های گروهی به نوجوانان، فضایی برای ارتباط و توسعه رفتارهای اجتماعی بهتر می‌دهد. با افزایش اعتماد به نفس و مهارت صحبت‌کردن در گروه، آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی زندگی روزمره‌شان، احساس راحتی بیشتری برای ابراز وجود خواهند داشت.

مهارت‌های ارتباطی بهتر با گروه درمانی برای نوجوانان

بسیاری از نوجوانان در برقراری ارتباط با احساسات خود مشکل دارند و تمایل دارند احساس‌هایشان را سرکوب کنند. رفتارهای آزاردهنده‌ای مانند بدخلقی، تحریک‌پذیری و لجبازی اغلب؛ ناشی از استرس عاطفی تسکین نیافته است. در گروه درمانی، به نوجوانان فرصت نادری داده می‌شود تا احساسات و ترس‌های خود را با سایر بچه‌ها کاوش کنند. با توسعه مهارت‌های ارتباطی بهتر، آن‌ها بلوغ بیشتری را تجربه می‌کنند.

تاثیرات مثبت همسالان در گروه درمانی برای نوجوانان

فشار همسالان تأثیر زیادی در زندگی نوجوانان به دو صورت مثبت و منفی دارد. هنگامی که کودکان در جمع همسالانی هستند که برای بهبود خود و ایجاد روابط سالم‌تر تلاش می کنند، احساس تنهایی کمتری می‌کنند. هر هفته، اعضای گروه پیروزی‌های یکدیگر را تشویق و جشن می‌گیرند. این محیط مثبت به نوجوانان اعتماد به نفس لازم برای غلبه بر تردیدهای خود و ابتکار اجتماعی بیشتر را می‌دهد.

روابط بهتر با گروه درمانی برای نوجوانان

نوجوانان منزوی بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی هستند. این بچه‌ها، برای فرو نشاندن ترس‌ها و ناامنی‌های‌شان از همسالان‌شان فاصله می‌گیرند. گروه درمانی کوتاه مدت برای نوجوانان، این فرصت را به آن‌ها می‌دهد تا روابط باکیفیت‌تری با همسالان خود برقرار کنند. به کودکانی که در مدرسه گرفتار روابط ضعیف هستند، فرصتی داده می‌شود تا دوباره شروع کنند و بخشی از یک جامعه همسالان‌شان شوند که آن‎ها را دوست داشته و برای‌شان ارزش قائل است.

کاهش استرس با گروه درمانی برای نوجوانان

نوجوانان اغلب تحت فشارهای اجتماعی و تحصیلی احساس تحقیر و شرمندگی می‌کنند. کار گروهی به بچه‌ها این امکان را می‌دهد تا با تخلیه‌ی خود در کنار همسالانی که آن‌ها را درک می‌کنند، از استرس زندگی روزمره‌شان رهایی پیدا کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند که مشکلات را در جایگاه درست‌شان ببینند و حس شوخ طبعی سالمی را در خود پرورش دهند.

احساس تعلق بیشتر با گروه درمانی

گروه درمانی نوجوانان به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس تعلق و پذیرش را در میان همسالانی با تجارب مشابه خود پیدا کنند. این امر می‌تواند به کاهش احساس تنهایی و انزوا کمک کند و به آن‌ها احساس ارزشمندی و حمایت بیشتری بدهد.

افزایش عزت نفس با گروه درمانی نوجوانان

با یادگیری مهارت‌های جدید و غلبه بر چالش‌ها در گروه، نوجوانان می‌توانند عزت نفس خود را افزایش دهند. این امر می‌تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس و تصویر مثبتی از خود شود.

یادگیری مهارت‌های حل مسئله با گروه درمانی نوجوانان

گروه درمانی فرصتی به نوجوانان می‌دهد تا در یک محیط امن و حمایتی، مهارت‌های حل مسئله را تمرین کنند. آن‌ها می‌توانند با کمک یکدیگر راه حل‌های سازنده‌ای برای مشکلات خود بیابند و یاد بگیرند که چگونه با موقعیت‌های دشوار کنار بیایند.

گروه درمانی نوجوانان یک فعالیت سرگرم‌کننده و جذاب

برخلاف درمان فردی، گروه درمانی می‌تواند سرگرم‌کننده و جذاب باشد. نوجوانان می‌توانند از تعامل با همسالان، به اشتراک گذاشتن تجارب خود و یادگیری از یکدیگر لذت ببرند.

انواع گروه‌های درمانی

گروه‌های درمانی برای نوجوانان در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. برخی از آن‌ها روی یک مشکل خاص مانند اضطراب اجتماعی یا افسردگی تمرکز دارند، در حالی که برخی دیگر کلی‌تر هستند.

و اما در آخر

نوجوانی دوران پرچالش و حساسی در زندگی هر فردی است. در این دوره، نوجوانان با تغییرات جسمی، عاطفی و اجتماعی متعددی روبرو می‌شوند که می‌تواند منجر به بروز مشکلات و چالش‌هایی برای آن‌ها شود. گروه درمانی برای نوجوانان می‌تواند راه حلی موثر برای غلبه بر چالش‌ها و رسیدن به پتانسیل کامل آن‌ها باشد.

اگر نگران سلامت روان فرزندتان هستید و به دنبال راهی برای کمک به او در غلبه بر چالش‌هایش هستید، مرکز روان تحلیلی ایرانیان، انتخاب مناسب و مطمئنی خواهد بود.

این مرکز، در کنار مجموعه «مرکز رواندرمانی پیش فعالی در تهران» یک فضای حرفه‌ای است که می‌توانید برای چالش‌های گوناگون بچه‌ها و بزرگ‌ترها به این مرکز مراجعه کنید و از خدمات حرفه‌ای آن‌ها استفاده کنید.

منابع: seangrovertheraplatform

منبع
این مطلب رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا