صنعت، معدن، تجارت

رشد ۱۵ درصدی مصرف برق صنایع بزرگ از ابتدای امسال

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: از آغاز سال جدید تاکنون، مصرف برق صنایع بزرگ کشور نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از توانیر، مصطفی رجبی مشهدی اظهار کرد: هر چند از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ٩ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد، اما رشد مصرف برق در کشور بسیار بالاست به طور که در فروردین امسال به حدود ۶ درصد رسید در حالی که این رشد در ١٠ سال گذشته ۴.٧ درصد و سال قبل ۵.٧ درصد بود.

همچنین بخوانید

مدیرعامل توانیر، همچنین از آغاز سال جدید تاکنون، مصرف برق صنایع بزرگ کشور نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

وی پایین بودن قیمت انرژی و استفاده از کولرهای گازی را از دلایل افزایش مصرف برق عنوان کرد و افزود: در بخش مولد کشور هم تقاضا رو به افزایش است و طی ۵۰ روزی که از آغاز سال جدید گذشته، رشد صنایع بزرگ کشور نسبت به سال قبل ۱۵ درصد بیشتر شد و این روند تقاضا نشان می‌دهد باید به بهینه سازی مصرف برق بیشتر توجه کنیم.

به گفته رجبی مشهدی، برای تأمین برق بخش‌های مولد کشور نظیر صنایع و کشاورزی طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای مدیریت مصرف همچنان ادامه دارد.طرح‌های تشویقی مفصلی برای عبور از اوج بار تابستان پیش بینی شده تا مشترکان خانگی افزون بر دریافت پاداش صرفه جویی از طریق کاهش مصرف برق، از جوایز نفیسی مانند خودرو، لوازم خانگی و لوازم دیجیتال بهره مند شوند.

رجبی مشهدی اضافه کرد: این طرح‌ها در بخش تجاری هم برای نخستین بار پیش بینی شده و در حوزه کشاورزی نیز مشترکانی که از انرژی تجدیدپذیر برای تأمین ١۵ درصد مصرف برق خود استفاده کنند از برنامه‌های مدیریت مصرف معاف می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین پیش بینی شد مشترکان کشاورزی که از طریق بهسازی یا طرح‌های دیگر مدیریت مصرف انجام دهند یا از الگوهایی استفاده کنند که مصرف برق را کاهش می‌دهد، تا ٢٢٠٠ تومان به ازای هر کیلووات ساعت پاداش کاهش مصرف دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل توانیر تمامی اقدامات صنعت برق را در جهت تأمین انرژی مورد نیاز بخش‌های مختلف جامعه عنوان و تاکید کرد: مشارکت مردم در تأمین برق پایدار بسیار تأثیرگذار خواهد بود و مانند سال‌های گذشته از مردم می‌خواهیم صنعت برق را در اجرای طرح‌های خود همراهی کنند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا