انرژی

استاندار مرکزی: در فصل تابستان قطعی برق خانگی نخواهیم داشت

استاندار مرکزی با اشاره به مدیریت مصرف برق در فصل تابستان گفت: مطلقا قطعی برق خانگی در فصل تابستان نخواهیم داشت و در بخش صنعتی و کشاورزی به نحوی مدیریت خواهد شد که شبکه بتواند برق مورد نیاز مصارف صنعتی و کشاورزی را تامین کند.

فرزاد مخلص الائمه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که در سالن جلسات فرمانداری شهرستان زرندیه تشکیل شد، با تاکید بر افزایش سهم بودجه عمرانی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در استان گفت: در حال حاضر تعداد طرح های نیمه‌تمام کشور۸۰ هزار پروژه است.

همچنین بخوانید

استاندار مرکزی گفت: پروژه‌های نیمه تمام بعضا در یک فضای غیر کارشناسی و غیرفنی تعریف شده‌اند و به دلیل محدودیت منابع اعتباری، نیمه‌تمام مانده و به سرانجام نرسیده اند. در استان مرکزی پروژه نیمه تمام با عمر ۲۰ سال وجود دارد.

وی با اشاره به اختصاص پنج هزار و ۲۴ میلیارد تومان بودجه عمرانی در سال ۱۴۰۱ گفت: این میزان افزایش بودجه نشان از اهتمام دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام دارد.

وی با اشاره به مشکل کمبود آب در استان گفت: باید با روش‌ بازچرخانی پساب در حوزه صنعت و اجرای روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، منابع آبی را مدیریت کرده و اجازه ندهیم با تنش آبی در بخش شرب مواجه شویم.

وی در ادامه گفت: مسائل زیست محیطی اولویت دارد و نباید محیط زیست انسانی را فدای تولید کنیم. هرگونه بی‌توجهی به محیط زیست، یک رفتار غیرانسانی قلمداد می‌شود.

مخلص‌الائمه در ادامه، بزرگترین پروژه عمرانی دولت را طرح جهاد آبرسانی دانست و گفت: جهاد آبرسانی با تخصیص اعتبارات ملی و نیز قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام در حال اجراست و استان مرکزی رتبه برتر را در این طرح کسب کرده است.

وی تصریح کرد: نباید روستای دارای تنش آب شرب در استان مرکزی وجود داشته باشد. این روستاها باید در زمره طرح جهاد آبرسانی قرار گیرد تا مشکل کمبود آب این نقاط برطرف شود.

استاندار مرکزی به طرح انتقال سهم آب ساوه و زرندیه از سد کوچری به عنوان پروژه عمرانی بزرگ استان اشاره کرد و گفت: طراحی جدید برای تامین مالی طرح توسعه تصفیه خانه فاضلاب صنعتی صورت گرفته، اما با این حال تمام تولیدکنندگان ملزم به بازچرخانی پساب صنعتی هستند و قانونگذار هم تسهیلاتی برای آن در نظر گرفته است.

وی بیان کرد: برای برقراری برق پایدار باید به سمت‌وسوی انرژی‌های تجدیدپذیر و احداث نیروگاه خورشیدی حرکت کرد تا با توسعه انرژی تجدیدپذیر بتوان کمبود برق را برطرف کرد.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف برق در فصل تابستان گفت: با مدیریت مصرف برق و اقداماتی که در دست اجراست، مطلقا قطعی برق خانگی در فصل تابستان نخواهیم داشت و در بخش صنعتی و کشاورزی به نحوی مدیریت خواهد شد که شبکه بتواند برق مورد نیاز مصارف صنعتی و کشاورزی را تامین کند.

وی گفت: برای جبران کسری برق نباید متوسل به احداث نیروگاه شویم. توسعه بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر موجب خواهد شد این کسری برطرف و تامین شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تشکیل کمیته رفع تداخلات و ماده ۹۹ و نیز تفویض اختیارات استانی به شهرستان بسیاری از مشکلات را برطرف کرده است.

حجت الاسلام محمد سبزی، تشکیل کارگروه اشتغال در شهرستان ها را بسیار مفید دانست و گفت: در این جلسه به باید و نبایدهای تولید پرداخته شد. تعیین تکلیف مشکلات و مطالبات تولیدکنندگان، بهسازی و نوسازی محورهای مواصلاتی و ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز از جمله بایدهاست.

وی با اشاره به اینکه نباید صنعت را فدای کشاورزی کرد و برعکس نباید کشاورزی فدای صنعت شود، تصریح کرد: آمایش صنعتی در احداث صنایع باید صورت گیرد بدین معنا که اگر واحد تولیدی احداث می‌شود زیرساخت‌های آن هم دیده شود تا به منابع زیرساختی و محیط زیست آسیب وارد نشود.

وی در خصوص جانمایی سایت پسماند نیز گفت: این جانمایی باید درست و کارشناسی شده باشد تا مردم از تبعات آن آسیب نبینند.

در این جلسه برخی مدیران صنایع به بیان مشکلات و موانع پیش روی تولید پرداختند.

نامناسب بودن راه دسترسی به شهرک صنعتی مامونیه، کمبود نیروی کار، اعطای تسهیلات برای تامین نقدینگی، مشکلات گمرکی و مالیاتی، کمبود زیرساخت‌های آب و برق، مشکلات زیست‌محیطی و پسماند از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا