بورسبورس اوراق

رونمایی از کتاب «معمای تورم بالا»  

آیین رونمایی از کتاب «معمای تورم بالا» همزمان با سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط انتشارات بورس برگزار شد.

همچنین بخوانید
22

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، آیین رونمایی از کتاب «معمای تورم بالا» نوشتۀ «پائول بکرمن» با حضور اساتید برجسته محمد خوش چهره، اقتصاددان، مجید شاکری، کارشناس اقتصادی و مترجمان این اثر حسین درودیان و محمد قائد امینی همزمان با سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط انتشارات بورس برگزار شد.

در ابتدای نشستی که به مناسبت رونمایی از این کتاب در سالن کوشک مصلی تهران برگزار شد، حسین درودیان مترجم اصلی کتاب گفت: برخلاف دیگر کتاب‌های جریان اصلی اقتصادی، داده‌های این کتاب تناسب بسیار بالایی با واقعیت‌های اقتصاد کشور دارد.

وی بیان کرد: تورم بالا یک مسئلۀ خاص است که کشورهای معدودی در مقاطع مشخصی با آن دست به گریبان بودند. عموم کارهای اقتصادی‌ای که در رابطه با تورم صورت گرفته، مربوط به مسائل کشورهای پیشرفته و آنگلوساکسون است و به ندرت به مسایل کشورهای خاص و حاشیه‌ای پرداخته می‌شود.اما این کتاب این مهم را محقق کرده، به همین جهت، این کتاب با سنت متعارف اقتصادی هم‌ساز نیست. نویسنده کتاب ماموری بود که پروژه‌ای پژوهشی در اقتصادهای آمریکای لاتین داشت.

وضعیت مطالعات تورم در ایران

درودیان در بیان اهمیت کار «بکرمن» در این کتاب گفت: نویسنده یک ادعای مهمی در این کتاب دارد؛ کشورهای درگیر با تورم بالا نظریه تورمی متمایز می‌خواهند. شاید مهم‌ترین مزیت این کتاب تولید نظریه برای کشورهایی با تورم بالا باشد.

وی، با اشاره به وضعیت مطالعات تورم در ایران گفت: در ایران محتوای خوبی در رابطه با تورم تولید شده اما در قالب کتاب بروز نکرده است. در این سال‌ها، فهمی که نسبت به پدیده تورم وجود دارد، بهبود چشم‌گیری پیدا کرده است؛ اما همچنان پژوهشگران زیادی درگیر نوآوری در رابطه با این مسائل نیستند، بنابراین، پژوهش‌هایی که تبار بین‌المللی دارند، حتماً برای ما مزیت‌های بالایی دارند.

دلایل پیدایش و ماندگاری رشد تورم

در ادامه این نشست، مجید شاکری در توضیح ایده اصلی کتاب گفت: ایده مهم و مرکزی کتاب این است که علت پیدایی تورم بالا و ماندگاری‌اش آن است که مطالبه از تولید ملی بیش از آن چیزی است که باید باشد. بکرمن در این کتاب راه‌حلی هم برای حل این معضل پیشنهاد می‌کند و می‌گوید که در این کشورها باید به یک پیمان اجتماعی رسید که عده‌ای از امتیازهایشان صرف‌نظر کنند و تا این مصالحه پیش نیاید، اقتصاد این کشورها سامان نمی‌گیرد.

وی گفت: کتاب بکرمن بسیار خوش‌خوان است و از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول کتاب، ادبیات بحث با ذکر مثال است. قسمت دوم کتاب هم بررسی روز به روز از تحولات اقتصادی سه کشور است. بخش دوم کتاب، درباره تحولات ایران است. بزرگترین ویژگی این کتاب این است که سعی می‌کند درک روی زمین از پدیده بسازد.

شاکری در بیان اهمیت این کتاب گفت: ادبیات درودیان بسیار بر واقع‌گرا شدن سیاست پولی در ایران اثر داشته است. اگرچه شاید از یک کتاب به این نقطه نرسیم که سیاستمدار به سمت انجام کار درست و تصمیم صحیح برود اما به تدریج این نگاه‌ها و کتاب‌ها روزی اثر خواهند گذاشت.

در انتهای این نشست نیز محمد خوش‌چهره، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نکاتی در رابطه با کتاب بکرمن طرح کرد.

وی گفت: براساس سه عینک این کتاب را تحلیل می‌کنم،گفت: خواننده عمومی، جایگاه استاد دانشگاه و استاد اقتصاد و به عنوان کسی که در تعیین کتاب سال نقش دارد. کتاب برای من به عنوان استاد اقتصاد و خواننده عمومی، واجد ارزش خواندن است. کتاب ریتم خوب و فصل‌بندی‌های مناسبی دارد و بر تجربیات عملی کشورها کار کرده است. نکته مهم این است که مسائل اقتصادی ایران عموماً پیچیده‌تر از مواردی است که بیان می‌شود و در پیدایی این مسائل، نقش عوامل سیاسی، کمتر از عوامل اقتصادی نیست.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا