انرژی

‌آب غیرمتعارف جایگزین آب شرب در صنعت

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حاشیه بازدید از خط انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان گفت: برای حکمرانی آب در کشور ابعاد مختلفی در نظر گرفته شده و از سال ۱۴۰۱ بحث جایگزینی آب متعارف با غیرمتعارف در صنایع مورد توجه قرار گرفته است.

مسعود علویان‌صدر امروز ۲۹ اردیبهشت‌ماه با بیان اینکه تامین آب برای صنایع یک بحث جدی است، اظهار کرد: ما عملا از ظرفیت آب‌های متعارف در سطح کشور برای آشامیدن استفاده می‌کنیم و در کنار آن تامین آب برای صنایع بحث جدی بود که در سیاست‌های دولت و مجلس در نظر گرفته شد.

 وی به ظرفیت پساب موجود در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب پساب سالانه در کشور در حال بهره‌برداری است و این رقم تا چهار میلیارد مترمکعب قابل افزایش است.

علویان‌صدر ادامه داد: ما با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌توانیم بخشی از نیاز صنایع را از پساب تامین کنیم و علاوه بر آن بخشی را هم می‌توانیم از آب دریا استفاده کنیم و در کنار آن کمبودی که در آب آشامیدنی هم وجود دارد، می‌توانیم تامین کنیم.

وی گفت: ظرف چند هفته آینده شاهد بهره‌برداری از این خط لوله انتقال آب به رفسنجان هستیم و می‌توانیم از این ظرفیت برای آب آشامیدنی شهر کرمان هم استفاده کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: علاوه بر این طرح‌ها، سیاست‌های جدی صرفه‌جویی در آب کشاورزی مطرح است و باید تلاش کنیم با بهره‌گیری از الگوهای کشت و روش‌های مدیریتی کاهش جدی و موثری در بخش کشاورزی داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا