اقتصاد کلان

محبی‌نجم‌آبادی: باید مشاغل بر سودشان مالیات دهند/جلوی کم‌اظهاری گرفته شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که باید مالیات به گونه‌ای تعیین شود که افراد براساس سودشان مالیات پرداخت کنند و در عین حال جلوی کم‌اظهاری هم گرفته شود.

بهروز محبی نجم‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که مالیات یک منبع پایدار است، تصریح کرد: زمانی شاخص‌های اقتصادی یک کشور بهبود پیدا می‌کند که منبع پایدارش محقق شود.

وی اضافه کرد: از طرفی دیگر گرفتن مالیات نباید به گونه‌ای باشد که افراد احساس کنند به آنها زورگویی شده و از منابع‌شان برداشت می‌شود لذا باید مالیات بر سود باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دیگر افراد نمی‌توانند اقدام به خوداظهاری نادرست کنند، افزود: طبق قانون مجلس شورای اسلامی تمامی حساب‌های تجاری و تراکنش‌های دستگاه‌های پز و اطلاعات آنها معلوم است و باید پول‌ها در حساب افراد شفاف باشد پس در صورت کنترل‌های دولت می‌توان جلوی خوداظهاری نادرست را گرفت. مجلس شورای اسلامی درباره میزان تراکنش‌های خیلی زیاد در حساب‌های غیرتجاری هم الزاماتی را تعیین کرده که سوء‌استفاده‌ای رخ ندهد پس ابزارهای کنترل در دست دولت است.

محبی نجم‌آبادی با تاکید بر این‌که باید کار فرهنگی مناسبی درباره مالیات صورت گیرد، تصریح کرد: چند فیلم سینمایی و چند سریال ساخته شده تا دیگران تشویق شوند که مالیات منبع پایدار است؟ چند فیلم ساخته شده که بگوید در کشوری که مالیات به شکلی صحیح داده می‌شود خرج و دخلش با مالیات هماهنگ و هم‌تراز است و دیگر تورم نخواهد داشت؟

منتخب مجلس دوازدهم با بیان این‌که مشاغل باید براساس سودشان مالیات دهند، گفت: گرفتن مالیات به گونه‌ای باشد که افراد براساس سودشان مالیات پرداخت کنند چون ممکن است درآمد بالا باشد اما از آن طرف هزینه‌ها هم زیاد باشد پس باید مالیات بر سود باشد در این صورت مشکل تورم حل می‌شود چون وقتی هزینه‌های جاری از مالیات و منابع پایدار پرداخت شود، کسری تراز عملیاتی هم کم شده و به تبع آن تورم هم کم می‌شود.

محبی نجم‌آبادی در ادامه با اشاره به فرار مالیاتی برخی از پزشکان تصریح کرد: برخی از پزشکان در مطب خود دستگاه پز ندارند و بیماران را مجبور می‌کنند که پول ویزیت را به صورت نقدی پرداخت کنند و یا شماره حساب دیگران را می‌دهند بنده با این موضوع در شهر مشهد مواجه شدم که پرونده تشکیل شد و برخورد صورت گرفت. انتظار می‌رود که نظام پزشکی کمک کند که این اتفاق رخ ندهد چون این کار به مفهوم سرقت اموال بیت‌المال است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا