انرژی

ترامپ از مدیران نفتی پول بیشتری خواست

دونالد ترامپ همچنان از مدیران نفتی آمریکا درخواست می‌کند تا بودجه کمپین انتخابات ریاست جمهوری او را تامین کنند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، رئیس جمهور سابق آمریکا، روز چهارشنبه، در یک ضیافت ناهار جمع آوری کمکهای مالی در هتل پست اوک هیوستون که توسط سه مدیر نفتی بزرگ میزبانی شد، حضور یافت.

همچنین بخوانید

این ضیافت که حضور در آن فقط با دریافت دعوتنامه امکان پذیر بود، یک روز پس از پایان جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ترامپ و یک هفته پس از وقوع توفانهای مرگبار در هیوستون، برگزار شد. بحران اقلیمی که عمدتا ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی است، عامل تاثیرگذار در بارندگی‌های مکرر و شدید و به راه افتادن سیل در مناطق مختلف از جمله در تگزاس بوده است.

الکس گلس، مدیر ارتباطات سازمان فعال در امور اقلیمی «کلایمت پاور» و یکی از ساکنان سابق هیوستون گفت: هوستونی‌ها با ناباوری به ترامپ خیره شده‌اند که تنها چند روز پس از فاجعه آب‌وهوایی در این شهر، از شرکتهای بزرگ نفتی، پول درخواست می کند.

این ضیافت ناهار در حالی برگزار شد که ترامپ، ماه گذشته در ضیافت شامی در مارالاگو، از بیش از ۲۰ مدیر نفتی، یک میلیارد دلار کمک مالی برای مبارزات انتخاباتی خود درخواست کرده و قول داده بود در صورت پیروزی، موانع حفاری را از میان برده، توقف صدور مجوز جدید برای صادرات گاز را باطل کرده و مقررات جدید با هدف کاهش آلودگی خودروها را معکوس کند.

پیت می اسمیت، نائب رئیس سازمان غیرانتفاعی زیست محیطی «لیگ رای دهندگان محافظ محیط زیست»، گفت: دونالد ترامپ دوباره به ما می گوید که او کیست. او قبلا از مدیران نفتی برای کمپین خود، یک میلیارد دلار درخواست کرده است و فقط می‌توانیم فرض کنیم ضیافت هفته جاری، برای چانه‌زنی بر سر این بوده که آنها در قبال این کمک، دقیقا چه چیزی به دست خواهند آورد.

مدیران دو شرکتی که ظاهرا در ضیافت ماراگو حضور داشتند، از جمله میزبانان ضیافت جمع‌آوری کمک مالی برای ترامپ در روز چهارشنبه بودند.

هارولد هام، رئیس اجرایی و موسس شرکت «کانتیننتال ریسورس» و یکی از سازمان‌دهندگان ضیافت ناهار روز چهارشنبه، از حامیان قدیمی ترامپ است و بنا بر گزارش‌ها، در ضیافت شام آوریل نیز حضور داشته است.

هام یک مولتی میلیاردر و بازیگر اصلی در موج استخراج نفت از منطقه نفت شیل بیکن بود که در سراسر میدوِست آمریکا و کانادا گسترده شده است. در دوران اولین مبارزات انتخاباتی ترامپ، هام یکی از هفت اهداکننده کمک اصلی بود که در مراسم تحلیف ترامپ، در جایگاه ویژه قرار گرفت. این چهره نفتی برای مدت کوتاهی، یکی از گزینه ها برای سمت وزیر انرژی در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود اما ظاهرا این سمت را رد کرد. او پس از شکست ترامپ در سال ۲۰۲۰، از رئیس جمهور سابق رویگردان شد و تصمیم گرفت به مخالفانش کمک مالی کند، اما سپس در اوت به کمپین اولیه ترامپ کمک مالی کرد.

یکی از میزبانان دیگر ضیافت چهارشنبه، ویکی هولوب، مدیرعامل «اکسیدنتال پترولیوم» بود که در مراسم جمع آوری کمک مالی در ماراگو نیز حضور داشت. با وجود هشدارها درباره ضرورت حذف سوخت‌های فسیلی برای اجتناب از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی، هولوب به دلیل سرمایه گذاری در فناوری جذب کربن برای ادامه استخراج نفت و گاز، هدف انتقاد فعالان اقلیمی قرار گرفته است.

دموکراتهای کنگره، روز چهارشنبه تحقیقاتی را در خصوص «اکسیدنتال پترولیوم» آغاز کردند. کمیسیون تجارت فدرال، ماه گذشته این شرکت و ۶ شرکت دیگر را به تبانی غیرقانونی با گروه اوپک پلاس برای بالا نگه داشتن قیمت نفت متهم کرد.

سومین میزبان مشترک ضیافت چهارشنبه، کلسی وارن، رئیس اجرایی شرکت «انرژی ترانسفر پارتنرز» بود که ترامپ روابط مالی نزدیکی با شرکتش دارد. در طول مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۲۴، وارن بیش از ۸۰۰ هزار دلار به ستاد ترامپ کمک کرده است. در انتخابات ۲۰۲۰، وارن حداقل یک مراسم جمع آوری کمک مالی برای رئیس جمهور سابق برگزار کرد.

طبق گزارش گاردین، ترامپ در اولین دوره ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۶ در این شرکت سرمایه گذاری کرد و در عین حال بیش از ۱۰۰ هزار دلار کمکهای انتخاباتی از وارن دریافت کرد.

به نظر می رسد وارن از اولین دوره ریاست جمهوری ترامپ، سود برده است. چند روز پس از روی کار آمدن ترامپ در سال ۲۰۱۷، ترامپ ساخت خط لوله بسیار بحث برانگیز «داکوتا اکسس» شرکت وارن را تصویب کرد که خشم حامیان آب و هوا، حامیان محیط زیست و سازمان های قبیله ای پیرامون آن را برانگیخت.

سال گذشته، «تگزاس تریبون» دریافت که شرکت «انرژی ترانسفر پارتنرز» حدود  ۲.۴ میلیارد دلار از افزایش تقاضا برای گاز در طول یخ بندان مرگبار زمستان تگزاس و بحران شبکه نیروی این ایالت، سود برد.

صنعت سوخت فسیلی ۷.۳ میلیون دلار به کمپین ترامپ و گروه‌های مرتبط در سال ۲۰۲۴ اختصاص داده که این صنعت را به پنجمین صنعت حامی بزرگ در این دوره از انتخابات تبدیل کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلی که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد «معامله» یک میلیارد دلاری که ترامپ ظاهرا در ماه گذشته به مدیران نفتی پیشنهاد داد، می‌تواند در صورت بازگشت او به کاخ سفید، ۱۱۰ میلیارد دلار معافیت‌های مالیاتی برای صنعت به همراه داشته باشد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا