بانکبانک و بیمه

تورم اردیبهشت ۳۷ درصد شد/ کمترین رقم از ابتدای ۱۴۰۰

گزارش مرکز آمار از تورم اردیبهشت ۱۴۰۳ نشان می‌دهد تورم سالانه به ۳۷ درصد کاهش یافته که کمترین رقم از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون است.

به گزارش ایبنا؛ گزارش جدید مرکز آمار نشان می‌دهد در اردیبهشت ۱۴۰۳، شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ۲۴۳ رسیده که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۱ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۷ درصد افزایش داشته است.

 

همچنین بخوانید

تورم نقطه به نقطه در آستانه بازگشت به کانال ۲۰ درصدی

 

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در اردیبهشت ۱۴۰۳، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ۳۱ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ۳۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۴۰۲ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ۱۴۰۳ در مقایسه با ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد کاهش داشته است.

 

تورم اردیبهشت ۳۷ درصد شد/ کمترین رقم از ابتدای ۱۴۰۰

تورم ماهانه اردیبهشت ۲.۸ درصد

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در اردیبهشت ۱۴۰۳، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ۲.۸ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۱.۸ درصد و برای گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» ۳.۳ درصد بوده است.

 

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور به کمترین رقم ۳۸ ماه اخیر

 

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در اردیبهشت ۱۴۰۳، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۳۷ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد کاهش یافته است.

 

تورم دهک‌های کم درآمد پایین‌تر از دهک‌های پردرآمد

 

نرخ تورم سالانه کشور در اردیبهشت ۱۴۰۳، برابر ۳۷ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۲.۷ درصد برای دهک اول، تا ۳۸.۳ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۵.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۵.۴ واحد درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

منبع: ایرنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا