ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور چه گذشت؟ 

طبق اظهارات رئیس مرکز ملی فضای مجازی شهید آیت الله رئیسی در تمامی حوزه‌هایی که موضوع مربوط به عامه مردم بود حساسیت و اهتمام ویژه‌ای داشتند و در حوزه فضای مجازی نیز طبق تاکید اخیر ایشان فرموده بودند که نباید این فضا برای مردم کشور تبدیل به حال گیری شود و باید شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند درست و خوب از مزایای فضای مجازی برای کارهای خود استفاده کنند. با توجه به فراگیری فضای مجازی و بسط آن در زندگی روزمره مردم ایشان اهتمام ویژه داشتند که مشکلات مردم در این فضا حل شده و به جد پیگیری می‌کردند و گزارش می‌خواستند

به گزارش آرمان اقتصادی، هفته پایانی اردیبهشت ماه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر اعلام جزئیات تعرفه خدمات وای فای برون ساختمانی از سوی رگولاتوری آغاز شد.دبیرخانه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، فراخوان نظرخواهی درباره تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری WiFi به صورت برون ساختمانی را منتشر کرد. براساس این گزارش دبیرخانه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از صاحب‌نظران، بهره‌برداران و شرکت‌های فعال در این حوزه دعوت کرده است با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آدرس www.cra.ir، منوی تالار گفت‌وگو، نظرها و پیشنهادهای تخصصی خود را درباره متن پیش‌نویس تدوین شده تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ارسال کنند.

جمع آوری مرسولات نمایشگاه کتاب

از دیگر خبرهایی که در این هفته منتشر شد ادامه جمع‌آوری مرسولات نمایشگاه کتاب تا سوم خردادماه است. سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران در مصلی امام خمینی (ره) از ۱۹ اردیبهشت با شعار «بخوانیم و بسازیم» تا ۲۹ اردیبهشت ماه در دو بخش فیزیکی و مجازی برگزار شد. اما با پایان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام شد که جمع آوری مرسولات این نمایشگاه تا پنجشنبه سوم خرداد ادامه دارد. ناشران و کتابفروشان شرکت کننده در نمایشگاه کتاب می‌توانند تا روز پنجشنبه کتاب‌های خریداری شده را به واحدهای ثابت و سیار و مراکز منتحب سرویس تجارت الکترونیک در سراسر کشور تحویل دهند.   

تامین زیرساخت ارتباطی فیبرنوری

تامین زیرساخت ارتباطی فیبرنوری برای مدارس و معلمان استان تهران عنوان دیگر خبری است که اواسط هفته منتشر شد. سال گذشته به صورت رسمی عملیات اجرایی اتصال مدارس به طرح فیبر نوری با حضور مسئولانی چون وزیر ارتباطات افتتاح شد. در این مراسم گفته شد درنظر دارند ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس تا قبل از شهریور سال ۱۴۰۲ به فیبرنوری متصل و تا پایان این سال ۳۵ درصد مدارس دیگر به این فناوری متصل شوند؛ البته تأکید شد تا پایان دولت سیزدهم تلاش می‌شود همه مدارس از طریق فیبر نوری به شبکه متصل متصل می‌شوند.

در این راستا به تازگی مدیر مخابرات استان تهران از آمادگی مخابرات تهران برای تجهیز مدارس و اماکن آموزشی به فیبرنوری خبر داد. وی در ادامه بر اجرای فیبرنوری برای تمامی اماکن و محل‌های مورد نظر آموزش و پرورش تهران، ارائه سرویس‌های جدید مخابراتی در فضاهای مخابراتی و تامین زیرساخت ارتباطی فیبرنوری برای مدارس و معلمان استان تهران اعلام آمادگی کرد. 

شهادت آیت الله رئیسی، سیدالشهدای خدمت

اما با نزدیک شدن به اواسط هفته ورق برگشت و در پی وقوع سانحه برای بالگرد رئیس جمهور و همراهانش خبرها رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. در این راستا عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در پیامی اظهار کرد: رئیس جمهوری در طول دوران حیات پر برکت خود در راه اعتلای کشور و دفاع از آرمان‌های انقلاب و خدمت مردم ذره‌ای کوتاهی نکرد و سرانجام در این مسیر هم به شهادت رسید.

وی همچنین درباره جزئیاتی از نحوه پیدا شدن بالگرد حامل رئیس جمهور ارائه کرد و گفت: ما به سرعت تیم فنی ۳۰ نفره ای اعم از اپراتورهای ارتباطی و سایر نهادها و مسوولان مرتبط تشکیل دادیم و تمام زیرساخت های ارتباطی کشور و توانمندی‌های فنی را بکار گرفتیم که بتوانیم به تیم‌های امدادی کمک کنیم.

زارع پور توضیح داد: بر اساس سیگنال‌هایی که دریافت می‌شد سه منطقه را مشخص و مناطق را اولویت بندی کردیم و تمرکز را در نهایت روی اولویت اول گذاشیم و در طی این فرایند توانستیم اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنیم و محدوده جستجو را کوچکتر کنیم چرا که دو دستگاه تلفن همراه همچنان تا ساعت ۷، ۸ شب روشن بودند و همین امر باعث شد محدوده دقیق‌تری را شناسایی کنیم و در اختیار تیم‌های امدادی و هم تیم‌های پهپادی از جمله تیم پهپادی ترکیه‌ای که با اخذ مجوزها و فرآیندهای قانونی از نهادهای ذیربط مشغول پایش بود قرار دادیم.

روایتی از اخرین جلسه شهید رئیسی

از سوی دیگر دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی روایتی از آخرین جلسه آیت الله شهید رئیسی در تهران پیش از عزیمت به شمالغرب کشور را بیان کرد. آقامیری تشریح کرد: در این جلسه فرصتی پیش آمد که پیش از جلسه نیز خدمت ایشان رسیده و تاکیداتشان در خصوص این فضا و ارائه خدمت به مردم را بشنوم که در ادامه حدود سه ساعت به موضوعات فضای مجازی در جلسه شورای عالی فضای مجازی پرداختند و در نهایت به دلیل اهمیت ایشان به نماز اول وقت جلسه پایان یافت. 

 آقامیری با بیان این که شهید رئیسی تاکید ویژه بر موضوعات فراگیر در تمامی حوزه‌ها به خصوص فضای مجازی داشتند، تصریح کرد: شهید آیت الله رئیسی در تمامی حوزه‌هایی که موضوع مربوط به عامه مردم بود حساسیت و اهتمام ویژه‌ای داشتند و در حوزه فضای مجازی نیز طبق تاکید اخیر ایشان فرموده بودند که نباید این فضا برای مردم کشور تبدیل به حال گیری شود و باید شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند درست و خوب از مزایای فضای مجازی برای کارهای خود استفاده کنند.

وی افزود: با توجه به فراگیری فضای مجازی و بسط آن در زندگی روزمره مردم ایشان اهتمام ویژه داشتند که مشکلات مردم در این فضا حل شده و به جد پیگیری می‌کردند و گزارش می‌خواستند. مثلا در حوزه‌هایی که دغدغه مردم زیاد می‌شد، شخصا ورود می‌کردند و گزارش می‌خواستند و اخیرا حتی موضوعی باعث تشویش اذهان شده بود بلافاصله تماس گرفتند و پیگیری کردند.

به گفته وی موضوعات مهم از منظر ایشان موضوعاتی بود که عامه مردم با آن درگیر بودند و بیشترین تمرکز ایشان بر ارایه خدمات با کیفیت، توسعه کسب‌و کارها و تولیدکنندگان محتوا بود که مصوبات متعددی هم تاکنون دراین حوزه ها در شورای عالی فضای مجازی بوده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا