انرژی

اوجی: از سکوی ۱۳ آلفای پارس جنوبی بهره‌برداری می‌شود

وزیر نفت از افتتاح و بهره‌برداری از سکوی ۱۳ آلفای پارس جنوبی و آغاز عملیات فاز دوم میدان نفتی مشترک یادآوران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، جواد اوجی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سکوی ۱۳ آلفای پارس جنوبی در دولت قبل در برخورد یک کشتی تجاری بحرینی متاسفانه آسیب فراوانی دید و از آن بهره‌برداری نشد، اما با تأکیدات شهید رئیسی، تسویه حساب و پرداخت خسارات انجام و  بازسازی و نوسازی این سکو که شبیه سکوی ۱۱ پارس جنوبی است انجام شد و آماده بهره‌برداری از آن هستیم.

وی یادآور شد: با این شرایط گویی این دومین سکوی نفتی پارس جنوبی است که در این دولت به بهره‌برداری خواهد رسید. ظرفیت برداشت این سکو ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب در ابتدا خواهد بود و در آینده به ۲۱ تا ۲۲ میلیون مترمکعب بهره‌برداری از این میدان مشترک می رسیم.

وزیر نفت گفت: در دولت هم این موضوع اعلام شد و با حضور محمد مخبر از این سکوی نفتی بهره‌برداری خواهد شد.

وزیر نفت یادآور شد: همچنین آماده جمع‌آوری گازهای مشعل به میزان ۴ و نیم میلیون مترمکعب هستیم. ۱۱ و نیم میلیون مترمکعب قبلاً جمع‌آوری شده و اکنون هم ۴ و نیم میلیون مترمکعب آماده بهره‌برداری است.

اوجی گفت: میدان مشترک نفتی چنگوله با استفاده از توان پیمانکاران و سرمایه‌گذاران داخلی آماده انعقاد قرارداد در هفته‌های آتی است.

وی اظهار کرد: میدان نفتی مشترک یادآوران که فاز یک آن را شرکت‌های خارجی انجام داده بودند، در فاز دوم معطل این شرکت‌ها نماند و با استفاده از توان داخلی عملیات اجرایی خود را از هفته آینده شروع می‌کند.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره تدابیر دولت برای جلوگیری از کمبود بنزین در فصل تابستان نیز گفت: با تدابیر وزارت نفت و تعمیراتی که روی همه پالایشگاه‌های نفتی انجام دادیم و استفاده از ابزارهای غیرقیمتی، مردم در تابستان برای مسافرت‌های فصلی مشکلی ندارند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا