ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

شرکت مادر فیس‌بوک به نقض مقررات اروپایی متهم شد

اتحادیه اروپا، شرکت مادر فیس‌بوک (متا) را به نقض مقررات دیجیتالی تاریخی این بلوک، متهم خواهد کرد.

به گزارش آرمان اقتصادی، روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت: یافته‌های مقدماتی اتحادیه اروپا در هفته جاری منتشر خواهد شد و رگولاتورهای اروپایی اعلام می‌کنند نگران مدل «پرداخت یا موافقت کن» هستند که شرکت متا پیش پای کاربران این منطقه گذاشته است.

شرکت متا در نوامبر گذشته، سرویس اشتراکی بدون تبلیغ برای فیس‌بوک و اینستاگرام در اروپا راه اندازی و اعلام کرد کاربرانی که موافقت خود را با ردیابی برای اهداف تبلیغاتی اعلام کنند، سرویس رایگان دریافت خواهند کرد که با درآمد تبلیغاتی تامین می‌شود یا باید پول پرداخت کنند تا داده‌های آنها به اشتراک گذاشته نشود.

بر پایه گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، رگولاتورهایی اروپایی اعلام خواهند کرد حق انتخابی که شرکت متا به کاربران می‌دهد، یک جایگزین نادرست است و یک مانع مالی ایجاد کرده که کاربران را وادار می‌کند موافقت خود را با ردیابی داده‌های شخصی آنها برای مقاصد تبلیغاتی اعلام کنند.

این گزارش در حالی منتشر شد که هفته گذشته رگولاتورهای ضد انحصارطلبی اتحادیه اروپا، اپل را متهم کردند مقررات فناوری این بلوک را نقض کرده است. این اتهامات ممکن است زمینه ساز صدور یک جریمه سنگین برای سازنده آیفون شود که با تحقیقات دیگری در خصوص هزینه‌های جدید تعیین شده برای طراحان اپلیکیشن روبروست.

اتهاماتی که علیه اپل مطرح شده است، نخستین اتهامات مطرح شده تحت «قانون بازارهای دیجیتال» است که هدف آن مهار قدرت بی حد و حصر شرکت‌های بزرگ فناوری و تضمین فضای فعالیت منصفانه برای رقیبان کوچک‌تر است.

بر اساس گزارش رویترز، نقض قانون بازارهای دیجیتال می‌تواند به جریمه‌ای بالغ بر حداکثر ۱۰ درصد از گردش مالی سالانه جهانی یک شرکت منتهی شود.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا