بانکبانک و بیمه

باید بین سوئیفت و رابطه کارگزاری تفکیک شود

کسرایی پور ، مدیرکل اداره عملیات ارزی بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ با بیان اینکه اداره عملکرد ارزی بانک مرکزی یکی از فیلترهای شبکه سوئیفت است؛ اظهار داشت: سوئیفت صرفا یک واسطه ارتباطی بین بانکهاست و زبان استاندارد و مطمئن و کم هزینه بین بانکها محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: رابطه کارگزاری یک بحث است و استفاده از واسطه‌های ارتباطی با بانکها بحث دیگری است و باید مابین آنها تفاوت قائل شد.

کسرایی‌پور تصریح کرد: اداره عملیات ارزی اداره ای است که متولی دریافتها و پرداختهای شرکتها و سازمان ها و وزارتخانه های دولتی است نه بخش خصوصی.

وی گفت: ما در واقع یکی از یوزرهای سوئیفت هستیم و از زمانی که شبکه سوئیفت وصل شده از امکانات و مزایای سوئیفت استفاد ه می‌کنیم و از آن بهره می‌بریم.

مدیرکل اداره عملیات ارزی بانک مرکزی با اشاره به بازدید خبرنگاران از اتاق سوئیفت بانک مرکزی افزود: برای افرادی که در اتصال سوئیفت تریدید داشتند یک مورد از اتصال پیام را از شروع تا انتهای آن برای کارگزار خارجی به نمایش گذاشتیم.

کسرایی پور خاطرنشان کرد: زمانی که دستور پرداختی از طرف متقاضیان مانند شرکت نفت و شرکت گاز و سایر شرکتهای دولتی به بانک مرکزی ابلاغ می‌شود در صورتی که الزامات کار مشکلی نداشته باشد به سراغ پرداخت و به بانکی می‌رویم که با آن رابطه کارگزاری داریم پیامی را می‌زنیم و از او می‌خواهیم که آن را به ذینفع انتقال دهد و این فرایند را در سه مرحله ایجاد می‌کنیم، ما سه مرحله در سوئیفت داریم، ایجاد پیام ، امضای ۲ و در نهایت امضای یک.

مدیرکل اداره عملیات ارزی بانک مرکزی در مورد الزام اعتمادسازی بین اتاق بازرگانی و بانک مرکزی گفت: بنده تعجب می‌کنم از رییس اتاق بازرگانی ایران و چین و رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه که این اشتباه فاحش را در مورد سوئیفت می‌کند کسی که سابقه تجاری حداقل پنجاه ساله دارد نباید صراحتا اعلام کند وصل شدن سوئیفت دروغ است.

وی گفت: خوشبختانه همه خبرنگاران دیدند که سیستم لایو و زنده است و بانکها هم وصل هستند.

کسرایی پور افزود: باید بین ارتباط کارگزاری و داشتن روابط کارگزاری خوب و مناسب با ابزاری که ما می‌توانیم با بانکها در ارتباط باشیم تفکیک شود.

وی تصریح کرد: سیستم سوئیفت سیستمی است که ارتباط بین بانکها را در واقع تسهیل می‌کند و مراودات و مذاکرات و پرداختها آنها را دربردارد. من نمی‌خواهم سطح سوئیفت را در حد تلفن تنزل دهم اما سوئیفت تنها یک ابزار ارتباطی است و اول باید رابطه کارگزاری ایجاد شود و پس از به وجود آمدن اعتماد به سراغ صحبت با بانک برویم که آن هم سوئیفت است.

  کد خبر
917

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا