بورسبورس اوراق

آزادسازی قیمت وکیوم باتوم رانت‌ها را حذف می‌کند/ مصوبه شورای رقابت توجیه اقتصادی دارد

 

شورای رقابت در حالی مصوبه آزادسازی قیمت وکیوم باتوم و قیر تهاتری را صادر کرد تا از این پس به جای نرخ ارز مبادله‌ای، نرخ ارز آزاد مبنای محاسبه قیمت این فرآورده قرار گیرد.

 

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز پیرامون اثرات ناشی از اجرای این مصوبه گفت: مصوبه شورای رقابت درباره محاسبه قیمت ها برمبنای ارز آزاد کاملا برای حذف رانت موثر است؛ زیرا هر کالایی با سوبسید یا نرخ ارز مبادله ای به فروش می رسد، به طور قطع با رانت هایی همراه است.

ناصر تنگستانی افزود: این رانت ها به دلیل فاصله قیمتی بین ارز مبادله ای با ارز آزاد است که موجب می شود برخی افراد محصول را با نرخ ارز مبادله ای گرفته و در بازار با نرخ آزاد می فروشند تا از منافع آن استفاده کنند؛ بر همین اساس می توان گفت بخش عمده مقاومت هایی که نسبت به اجرای این مصوبه شاهد هستیم از بابت رانت هایی است که در این بخش وجود دارد.

وی با بیان اینکه انجام معاملات این فرآورده ها به صورت ریالی خود سبب ارایه سوبسید به خریداران خارجی این محصولات می شود، گفت: اجرای این مصوبه می تواند نقش مهمی در حذف این رانت ها داشته باشد و بازار قیر را شفاف تر کند.

این مقام مسئول در پالایش نفت شیراز به موضوع کشش تقاضا نیز اشاره کرد و گفت: این مصوبه اثرات مثبتی را برای محصول از جنبه شفافیت قیمتی در بر دارد و برای بررسی کشش تقاضا در بازار نیز باید اجازه داد مدتی از اجرای مصوبه بگذرد تا کشش تقاضا نسبت به قیمت های جدید مشخص شود. زیرا با توجه به اینکه بخشی از فروش این محصول صادراتی است، در ابتدای اجرای این مصوبه ممکن است بازار مصرف نتواند مبنای جدید محاسبه قیمت را هضم کند.

وی به قیمت های صادراتی قیر نیز پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر قیر با قیمت پایین تری نسبت به قیمت های منطقه صادر می شود و اینکه قیمت قیر صادراتی ایران در حال حاضر پایین تر از نرخ های منطقه است، تنها برای خریداران خارجی این محصول رانتی ایجاد می کند. اما با اجرای مصوبه جدید می توان جلوی این رانت ها را گرفت.

تنگستانی با بیان اینکه این مصوبه عملیاتی بوده و از نظر اقتصادی اقدامی مثبت است، در خصوص مشکلات موجود در بحث قیر تهاتری و فروش بخشی از این فرآورده در بازار آزاد توسط برخی پیمانکاران گفت: فروش بخشی از این محصول در بازار آزاد خود رانت هایی را به همراه داشته و موجب دامپینگ قیمت ها نیز می شود که محاسبه قیمت ها با نرخ ارز آزاد راهکار مقابله با این مشکلات است.

 

منبع

اقتصاد.آنلاین

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا