امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

آغازپرداخت ۳۰ میلیاردتومان وام به چایکاران/۸۰درصدمطالبات تسویه شد

رئیس سازمان چای با بیان اینکه ۸۰ درصد مطالبات چایکاران تسویه شده است؛از آغاز پرداخت ۳۰ میلیاردی صندوق حمایت از صنعت چای به کشاورزان و کارخانجات چای خبر داد.

محمدولی روزبهان در گفتگو با آرمان اقتصادی با بیان اینکه حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران به حساب آنان واریز شده است، اظهارداشت: به طور متوسط نزدیک ۸۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

وی کل مطالبات کشاورزان را ۲۰۳ میلیارد تومان عنوان و اضافه کرد: حدود ۴۳ میلیارد تومان از بدهی کشاورزان باقی مانده که پیگیر هستیم که هر چه زودتر تسویه شود.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه مطالبات چایکاران سال گذشته ۲۸ اسفندماه تسویه شد، افزود: چای دو بخش دولتی و خصوصی دارد؛ سهم دولت ۶۰ درصد و سهم کارخانجات ۴۰ درصد است.

روزبهان با اشاره به اینکه از ۴۳ میلیارد تومان باقی مانده؛ حدود ۳۳ میلیارد تومان مربوط به کارخانجات و ۱۰ میلیارد تومان آن متعلق به دولت است، درباره اینکه آیا باقی مطالبات چایکاران در دی ماه تسویه خواهد شد؟، گفت: تمام تلاش ما این است که در دی و بهمن این مطالبات تسویه شود و به اسفند نرسد.

آغاز پرداخت ۳۰ میلیارد تومان وام به کشاورزان و کارخانجات

وی  در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز پرداخت  وام صندوق حمایت از صنعت چای کشور خبر داد و افزود: طی۳ الی ۴ روزی که  پرداخت وام شروع شده، ۲.۵ میلیارد تومان وام با کارمزد ۴ درصد به کشاورزان و صاحبان کارخانجات چای سازی پرداخت شده است؛ پیش بینی می شود امسال حدود ۳۰ میلیارد تومان وام از این صندوق به کشاورزان و کارخانجات پرداخت شود در حالی که سال گذشته ، اعتبار پیش بینی شده برای پرداخت این وام، ۱۶ میلیارد تومان بود.

بیمه فراگیر چایکاران کشور

رئیس سازمان چای کشور اضافه کرد: اقدام دیگری که امسال پیگیر هستیم انجام دهیم بیمه فراگیر باغات چای است، در سال هایی مانند سال گذشته و سال ۹۳ ما با خشک سالی مواجه بودیم و با توجه به اینکه  حدود ۹۵ درصد چای تولیدی کشور نیز به صورت دیم تولید می شود،  ممکن است مشکلاتی برای کشاورزی پایدار و درآمد پایدار ایجاد شود.

روزبهان با بیان اینکه سال گذشته ۲۰ درصد چایکاران خودشان را بیمه کرده بودند، ادامه داد: ما از محل صندوق حمایت از صنعت چای، برای این عده از چایکاران وامی را در نظر می گیریم و به صورت فراگیر آنها را بیمه می کنیم؛ سپس این کشاورزان وام مذکور را سال آینده از محل فروش برگشان بازپرداخت می کنند؛ امیدواریم ۱۰۰ درصد کشاورزان از این طرح استقبال کنند ضمن اینکه طرح فوق با همکاری اتحادیه چایکاران و صندوق حمایت از صنعت چای اجرایی می شود.  

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا