انرژی

جزییات جایگزینی ۱۴۰ هزار تاکسی فرسوده با تاکسی پایه‌ گازسوز

طرح جایگزینی ۱۴۰ هزار تاکسی فرسوده با تاکسی پایه‌ گازسوز امروز بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی تاکسیرانی سراسر کشور منعقد خواهد شد که اجرا و بازپرداخت این طرح تا سال ۱۴۰۲ بوده و کاهش بیش از ۳۲۰۰ میلیون لیتر بنزین را به همراه خواهد داشت.

به گزارش آرمان اقتصادی، طرح جایگزینی ۱۴۰ هزار تاکسی فرسوده با تاکسی پایه گازسوز با پیمایش بالا در راستای تحقق سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور با هدف کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های زیست‌ محیطی از طریق جایگزینی تاکسی/ ون پایه‌گازسوز با تاکسی/ ون فرسوده، متنوع‌سازی سبد سوخت در بخش حمل‌ونقل عمومی و ارتقاء راندگان پیمایش تاکسی/ ون در شورای اقتصاد مصوب شده است.

از دیگر مزایای این طرح دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با استفاده از جایگزینی خودروی فرسوده با رعایت قانون حداکثر از توان تولید و خدمات داخلی، افزایش ایمنی و توانمندی صادرات سوخت است.

همچنین بخوانید

براساس این گزارش، اجرای طرح مذکور با اعلام متقاضی (سازمان شهرداری‌ها، اتحادیه تعاون تاکسیرانی سراسر کشور و اتحادیه تاکسیرانی شهری) و تایید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و وزارت نفت، در سررسیدها از سوی شرکت ملی نفت تا سقف مبلغ ۶۳۵ میلیون دلار از محل منابع صادرات سوخت صرفه‌جویی شده بازپرداخت خواهد شد.

اجرا و بازپرداخت این طرح تا سال ۱۴۰۲ بوده که کاهش بیش از ۳۲۰۰ میلیون لیتر بنزین و ۱.۵۴ میلیون تن معادن دی‌اکسید کربن را به همراه خواهد داشت. کلیه مراحل اجرایی و ثبت‌نام سهامداران تا پایش میزان صرفه‌جویی محقق شده و محاسبه میزان بازپرداخت‌ها به صورت سیستماتیک بوده که زیرساخت‌های مورد نیاز و سامانه مربوطه توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت طراحی شده و آماده بهره‌برداری است.

ارزش صرفه‌جویی محقق شده براساس قیمت متوسط نفت خام صادراتی در زمان بازپرداخت در مقاطع زمانی سه ماهه توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت محاسبه و پرداخت می‌شود. مکانیزم محاسبه بازپرداخت طرح به سرمایه‌گذاران در سقف‌های معین متناسب با پیمایش هر دستگاه خودروی جایگزین حداکثر تا سقف مبلغ کل سرمایه‌گذاری‌ بوده و واحد بازپرداخت به ازای تحقق هر کیلومتر پیمایش۱.۱ سنت دلار برای هر دستگاه تاکسی (تا سقف ۳۷۸۰ دلار به ازای هر تاکسی طی پنج سال) و ۱.۵۵ سنت دلار برای هر دستگاه ون جایگزین (تا سقف ۷۸۱۰ دلار برای هر دستگاه ون طی هفت سال) در نظر گرفته می‌شود .

براساس این گزارش هم‌اکنون جهت عملیاتی کردن فاز اول این طرح قرارداد پرداخت یارانه صرفه‌جویی سوخت به تعداد ۱۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده (شامل ۲۰۰۰ تاکسی پایه‌گازسوز و ۸۰۰۰ دستگاه ون پایه‌گازسوز) بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی‌های تاکسیرانی سراسر کشور منعقد می‌شود.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا