بازارهای ارز، طلا و مسکن باید مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شود

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: مالیات بر عایدی سرمایه باید شامل بازارهایی همچون ارز، طلا، مسکن و خودرو شود و دولت در این باره لایحه جامع ارائه دهد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، سیدتقی کبیری عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر اخذ مالیات از نقل و انتقال ارز، گفت: در حال حاضر بخشی از سرمایه ها در کشور سرگردان هستند و به سمت هر بازاری که حرکت می کنند تورم ایجاد کرده و فشارهای متعدد اقتصادی و معیشتی به مردم وارد می کنند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه می تواند بخش سرمایه های سیال را کنترل کرده و از سوی دیگر درآمد دولت را افزایش دهد، افزود: دولت لایحه ای درباره مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس ارائه نکرده است و اگر بخواهد به صورت جدی به این بخش ورود کند باید در قالب لایحه آن را به مجلس ارائه دهد.
مالیات بر عایدی سرمایه باید شامل بازارهای مسکن، ارز، طلا و خودرو شود

وی با اشاره به اینکه تعدادی از نمایندگان طرحی درباره مالیات بر عایدی سرمایه تدوین کردند که در کمیسیون اقتصادی مطرح و کلیات آن تصویب شد، ادامه داد: اعضای کمیسیون اقتصادی به دنبال تدوین طرحی جامع در این باره هستند تا علاوه بر بازار مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه شامل بازارهای دیگر همچون ارز، طلا و خودرو شود.

کبیری با بیان اینکه با توجه به مشکلات مالی دولت، ضرورت اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه امروز بیش از گذشته احساس می شود، تاکید کرد: در حال حاضر طرح مالیات بر عایدی سرمایه تبدیل به یک طرح جامع نشده است تا برای بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس ارسال شود.

وضع مالیات بر عایدی سرمایه تنها بر یک بازار زمینه افزایش قیمت ها را ایجاد می کند

وی افزود: ای کاش دولت به جای ورود موردی به بازارها همانند اخذ مالیات از نقل و انتقال ارز لایحه جامع بر عواید سرمایه را مطرح کند، چراکه با ارائه لایحه جامع تمام جوانب و نقاط ضعف و قوت این لایحه مورد بررسی قرار می گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برخی معتقدند که وضع مالیات بر عایدی سرمایه تنها بر یک بازار همانند مسکن یا ارز زمینه افزایش قیمت ها را ایجاد می کند، ادامه داد: این افراد معتقدند که اگر در حوزه مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود به همان میزان بر قیمت مسکن افزوده می شود، اما این استدلال منطقی نیست چراکه دولت با سازوکارهای خود نباید اجازه دهد که این اتفاق بیفتد.

تنها دلالان و عده ای خاص از نوسانات ارزی نفع می برند

وی با تاکید بر اینکه برخی از نوسانات قیمت ارز به دلیل وجود نقدینگی سیالی است که به بازار روانه و آن را آشفته می کند، تصریح کرد: طبیعتا اگر مسیر کنترلی برای موضوع ارز در نظر گرفته شود که از جمله این راهکارها وضع موضوع مالیات است، هر کسی به راحتی وارد این بازار نمی شود و از سویی اگر وارد آن شد سهم دولت را باید پرداخت کند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هم اکنون در نوسانات ارزی تنها دلالان و عده ای خاص نفع می برند و دولت تنها از آثار منفی آن ضرر می کند، گفت: ای کاش طرح مالیات بر عایدی سرمایه به صورت جامع تمام بازارها را شامل می شد و دولت به صورت یک کاسه برخورد می کرد، البته ظاهرا دولت به دلیل اهمیت موضوع ارز که از مسیر عادی خود خارج شده این بخش را ویژه دیده است./

پایان پیام

 

خروج از نسخه موبایل