امور زیربناییتعاون و اشتغال

تشکیل ۱۴ باشگاه کارآفرینان نوجوان در کشور/ عضویت ۲ هزار دانش آموز

مدیر کل توسعه کارآفرینی وزارت کار از تشکیل ۱۴ باشگاه کارآفرین نوجوان در کشور خبر داد و گفت: این نهادها تاکنون در سیزده استان تاسیس شده و ۲ هزار دانش آموز نیز در آن‌ها عضویت دارند.

رحیم سرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اولین باشگاه کارآفرینان نوجوان سال گذشته منطبق بر الگوی مؤسسه توسعه کارآفرینی هند در مشهد آغاز به کار کرد، اظهار داشت: این طرح در چند استان به صورت پایلوت در دستور کار قرار گرفت و هدف از راه اندازی این باشگاه که بر اساس الگوی آموزشی مؤسسه توسعه کارآفرینی هند طراحی و بومی سازی شده است، توانمندسازی و مهارت افزایی دانش آموزان دختر و پسر در دو رده سنی ۱۲ تا ۱۵ و ۱۵ تا ۱۸ سال خواهد بود.

وی افزود: تاکنون ۱۴ باشگاه کارآفرین نوجوان در سیزده استان کشور تشکیل شده است و دو هزار دانش آموز در این نهادها عضویت دارند که به صورت گروهی با دانش نرم و شبکه سازی آشنا می‌شوند.

مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت کار، از راه اندازی دومین باشگاه کارآفرینان نوجوان در مشهد طی در هفته گذشته خبر داد و گفت: این مراکز محیطی صمیمی برای نوجوانان فراهم می‌کند که ضمن برقراری ارتباط دوستانه و تعاملی با دانش آموزان، به آموزش مهارت‌های کارآفرینی می‌پردازد. مدت آموزش در باشگاه کارآفرینان نوجوان ۲ سال است که پس از طی دوره اولیه آموزش‌ها به طور متناوب ادامه می‌یابد و پیشرفت دانش‌آموزان نیز رصد می‌شود.

سرهنگی با بیان اینکه دستورالعمل تشکیل باشگاه کارآفرینان نوجوان سال گذشته تهیه و به استان‌ها ابلاغ شد، اظهار داشت: کارافرینی بیش از آنکه به توسعه کسب و کار کمک می‌کند، مجموعه‌ای از توانمندی‌های ذهنی و رفتاری و نوعی سبک زندگی است.

وی با بیان اینکه برای شکل گیری رفتار کارآفرینانه در نیروی انسانی، باید از سنین پایین و حتی کودکی شروع کرد، افزود: بزرگترین سرمایه گذاری برای فرزندان فراهم کردن زمینه رشد و ایجاد این توانمندی‌ها در آنها است.

مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار، ایجاد توانمندی‌های نرم در بین دانش آموزان را یکی از ضروریات آموزش‌های کارآفرینانه در دواران دانش آموزی عنوان کرد.

سرهنگی همچنین با تاکید بر توجه به موضوع «شبکه سازی» در ایده‌های کارآفرینانه گفت: کافه‌های کارآفرینی بسترهای بسیار مستعدی برای به هم پیوستن افکار مشترک و گروهی در جهت هم افزایی و کارآفرینی هستند.

وی با بیان اینکه نخستین و مهم‌ترین قدم و مهارت در راه‌اندازی کسب‌وکار و مراکز کارآفرینی، شبکه‌سازی است، افزود: کارآفرینان هر حوزه ممکن است دانش یک حوزه را در کنار تجربه داشته باشند، اما مهم‌ترین هدف در بحث کارآفرینی و اشتغال قبل از شبکه‌سازی، مهارت ساختار شبکه است که فعالان هر حوزه باید با کسب مهارت‌های لازم و ایجاد کانون‌های کارآفرینی، شبکه‌های کاملاً متصل به هم را ایجاد کنند و با ترکیب افکار، مجموعه‌های قوی و فعالی را در حوزه مورد نظر داشته باشند.

مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت کار ادامه داد: یکی از اقداماتی که در استان‌ها به آنها تاکید کردیم، برنامه‌های اشتغال و توسعه کارآفرینی است که در این زمینه البته اقداماتی هم صورت گرفته است.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا