یارانه بهمن برای ۳ دهک واریز شد / سبد معیشت حداقل ۱۵ میلیون تومان

یارانه دهک اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ۲۵ بهمن واریز شد و یارانه باقی دهک‌ها سی‌ام ماه پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، بر اساس بازنگری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سطح درآمد و سرمایه خانوارهای ایرانی بخشی از خانواده‌ها از دریافت یارانه محروم شدند. در ادامه این یارانه بین کودکان دارای سوءتغذیه و زنان باردار و شیردده ۸ استان شامل خراسان جنوبی، خراسان شمالی، هرمزگان، فارس، کهکیلویه و بویر احمد و ایلام توزیع می‌شود. همچنین در طرح «فجرانه» یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته که در صورت خرید ۱۱ قلم کالاهای اساسی اعلام شده، حساب سرپرستان خانوار شارژ می‌شود.

تاریخ واریز یارانه با تغییراتی از ۲۰ هر ماه به ۲۵ و ۳۰ ماه موکول شد. به این ترتیب یارانه دهک اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ۲۵ هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود که یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۶ مربوط به بهمن ۱۴۰۲، چهارشنبه ۲۵ همین ماه واریز شد. واریزی یارانه سایر دهک‌ها ۳۰ بهمن انجام خواهد شد.

ظرفیت تعاونی‌ها در اقتصاد

بخش تعاون یکی از ۳ رکن قانون اساسی در حوزه اقتصاد است. با توجه به اندیشه‌های شهید بهشتی و همفکران وی بخش تعاون وارد قانون اساسی شد و در کنار بخش‌های دولتی و خصوصی آمده است. ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ قانون بخش تعاون ابلاغ شد.

معاون حقوقی و امور مجلس اتاق تعاون ایران گفت، در حال حاضر بیش از ۲۱۰ هزار شرکت تعاونی ثبت شده در کشور وجود دارد و بیش از ۷۵ درصد از محصولات کشاورزی را تعاونی‌ها تولید می‌کنند به معنای دیگر امنیت غذایی کشور در بخش تعاون تضمین شده است.

به گفته وی، بیش از ۶۰ درصد حمل و نقل درون شهری و برون شهری کشور در اختیار بخش تعاون است. بیش از ۷ هزار فروشگاه توزیعی در این حوزه فعال است که کالاهای اساسی را به دست مصرف کننده می‌رساند. خانواده بخش تعاون بدون سهام عدالت بیش از ۱۴ میلیون نفر عضو دارد که با سهام داران عدالت بیش از ۵۵ میلیون نفر می‌شوند.

حداقل سبد معیشت چقدر است؟

شورای نگهبان با افزایش ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان موافقت کرد و حال باید دید میزان افزایش دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۳ چقدر خواهد بود. معیار تعیین مزد جمعیت کارگری، سبد معیشت است. سال گذشته پیشنهاد نماینده جامعه کارگری بیش از ۱۷ میلیون تومان بود که در شورا عالی کار این رقم ۱۳ میلیون و ۹۰ هزار تومان در نظر گرفته شد.

نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار با بیان اینکه ساختار حقوق و دستمزد ساختار چانه زنی است، عنوان کرد که اگر نرخ تورم را به سبد معیشت نسبت به سال گذشته در نظر بگیریم، حداقل سبد معیشت امسال بالاتر از عدد ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان خواهد بود. بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار تاکید شده سبد معیشت باید تأمین باشد اما طی سنوات گذشته هیچگاه سبد معیشت با دستمزد برابری نداشته است.

کاهش نرخ بیکاری در کشور

ایجاد شغل مساله مهمی برای کاهش بیکاری در کشور است اما آنچه از ایجاد اشتغال مهم‌تر است به وجود آوردن شغل پایدار است. در همین رابطه معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد، توجه به مساله مشاوره برای ایجاد اشتغال پایدار اهمیت زیادی دارد؛ ضمن اینکه برای ایجاد اشتغال پایدار فقط تزریق تسهیلات و اعتبار مساله مهم نیست.

وی با اشاره به میزان نرخ بیکاری افزود که در پاییز ۱۴۰۲، نرخ بیکاری ۷.۶ درصد بوده که کمترین آمار بیکاری پس از انقلاب به شمار می‌رود.

به گفته وی، نرخ بیکاری کل کشور از ابتدا دولت از ۸.۹ به ۷.۶ درصد رسیده است.

یکی از چالش‌های موجود کشور در حوزه اشتغال، فاصله نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان نسبت به کل بیکاری کشور بوده که بنا به گفته معاون وزیر کار این عدد در ابتدا شروع دولت حدود ۶ درصد بوده که امروز به ۳.۵ درصد رسیده و تلاش این دولت رسیدن این عدد به ۲ درصد است.

منبع

مهر

خروج از نسخه موبایل