اوپک نگران خروج آنگولا نیست

دبیرکل اوپک با اشاره به اینکه نخستین باری نیست که عضوی به‌دلیل ملاحظات خود از این سازمان کناره‌گیری می‌کند، گفت: نگران خروج آنگولا از اوپک نیستیم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از رویترز، هیثم الغیص، دبیرکل اوپک اظهار کرد: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) همواره شاهد کناره‌گیری کشورهای عضو و پیوستن اعضای تازه بوده است و شماری از اعضا هم بوده‌اند که در برهه‌ای از این سازمان خارج شده‌اند و دوباره به این سازمان پیوسته‌اند بنابراین بنده زیاد نگران این موضوع نیستم.

وی با بیان اینکه این نخستین بار نیست که کشوری به‌دلیل ملاحظات خود از این سازمان کناره‌گیری می‌کند، افزود: با این حال در صورت تمایل آنگولا برای الحاق دوباره به اوپک استقبال می‌کنیم.

آنگولا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۳۰ آذرماه ۱۴۰۲) اعلام کرد که از یکم ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۱ دی‌ماه ۱۴۰۲) دیگر عضو اوپک نخواهد بود، به‌طوری که این تصمیم در آن زمان باعث افت قیمت‌های جهانی نفت خام شد و به گفته برخی تحلیلگران، پرسش‌هایی را درباره وحدت اوپک و ائتلاف تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک‌پلاس به میان آورد.

دبیرکل اوپک با بیان اینکه ماهیت برنامه کاهش عرضه اوپک‌پلاس که به‌صورت داوطلبانه اجرا می‌شود، بازتابی از انعطاف‌پذیری این ائتلاف است، گفت: اکنون احتمال دارد مناسب‌ترین راه باشد.

الغیص تصریح کرد: کاهش عرضه داوطلبانه، تصمیمی مستقل از سوی یک کشور برای تعدیل تولید است و این نشان‌دهنده انعطاف ذاتی در رویکرد ماست و ما چندین ابزار و راه برای توجه به ثبات بازارهای جهانی نفت خام داریم.

وی گفت: تصمیم عربستان سعودی برای به تعویق انداختن برنامه‌های توسعه ظرفیت تولید نفت نباید به‌عنوان ارزیابی برای کاهش تقاضای نفت تعبیر شود.

دبیرکل اوپک افزود: نخست می‌خواهم بسیار واضح بگویم که نمی‌توانم درباره تصمیم عربستان اظهار نظر کنم اما این تصمیم به هیچ‌وجه نمی‌تواند به‌عنوان دیدگاهی مبنی بر کاهش تقاضا تعبیر شود.

دولت عربستان سعودی ۳۰ ژانویه امسال (۱۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۲) به شرکت نفت دولتی آرامکو دستور داد هدف خود را برای حداکثر ظرفیت تولید پایدار به روزانه ۱۲ میلیون بشکه برساند که این این رقم یک میلیون بشکه در روز کمتر از هدف اعلام شده در سال ۲۰۲۰ میلادی است و زمان تحقق این برنامه سال ۲۰۲۷ میلادی تعیین شده است.

عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت در جهان و بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک است، اوپک در چشم‌انداز سالانه خود که در ماه اکتبر منتشر شد، پیش‌بینی برای تقاضای جهانی نفت در میان‌مدت و بلندمدت را افزایش داد.

در گزارش ۲۰۲۳ چشم‌انداز جهانی نفت اوپک آمده است که انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت تا سال ۲۰۴۵ میلادی به ۱۱۶ میلیون بشکه در روز برسد که حدود ۶ میلیون بشکه در روز بیشتر از گزارش پارسال است و این رشد از سوی چین، هند، دیگر کشورهای آسیایی، کشورهای و خاورمیانه خواهد بود.

دبیرکل اوپک با تأکید بر استواری این سازمان بر آمارهای منتشر شده در چشم‌انداز جهانی نفت اوپک گفت: قاطعانه معتقدیم که تقاضا برای نفت مطلوب خواهد بود.

اوپک قرار است گزارش ۲۰۲۴ چشم‌انداز خود را اواخر امسال منتشر کند و الغیص در این خصوص گفت: در صورت تغییر اعداد باید تا سپتامبر یا اکتبر که موعد آن است، صبر کنیم و شرایط را مشاهده کنیم.

دبیرکل اوپک تأکید کرد که ما معتقدیم اکنون اعداد پابرجاست و ارقام بسیار محکمی هستند.

الغیص تصریح کرد: اگر موردی باشد، تغییر روایت‌هایی که اکنون شاهدش هستیم، بسیاری از کشورهای جهان عقب‌نشینی خواهند داشت و از سرعت خود می‌کاهند و در اهداف خود برای به صفر رساندن انتشار کربن بازنگری می‌کنند و این شرایط تقاضای بلندمدت بیشتری برای نفت ایجاد می‌کند.

منبع

مهر

خروج از نسخه موبایل