صادرات بنزین روسیه ممنوع شد

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، ممنوعیت صادرات بنزین را به مدت شش ماه از اول مارس، تصویب کرد.

به گزارش آرمان اقتصادی، روزنامه RBC روز سه‌شنبه به نقل از دو منبع گزارش کرد ممنوعیت موقت صادرات شامل حجم توافق شده صادرات به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، مغولستان، ازبکستان، آبخازیا و اوستیای جنوبی نمی‌شود.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، پیش از این پیشنهادی برای معرفی این ممنوعیت موقت به نخست‌وزیر ارائه کرده بود. نواک در نامه‌ای به تاریخ ۲۱ فوریه خاطرنشان کرد تقاضای فصلی برای سوخت، به زودی در بازار داخلی افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه در سپتامبر گذشته، به منظور مقابله با قیمت‌های بالای داخلی و کمبود عرضه، ممنوعیت صادرات سوخت را وضع کرد که البته این ممنوعیت شامل بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان نبود. اما تمام محدودیت‌های صادرات تا نوامبر حذف شدند.

در نشست وزیران اوپک پلاس که اواخر نوامبر برگزار شد، روسیه اعلام کرد که کاهش صادرات را به ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ افزایش خواهد داد و این کاهش بر مبنای سطح تولید ماه‌های مه و ژوئن سال ۲۰۲۳ خواهد بود. کاهش صادرات روسیه در این مدت شامل ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت و ۲۰۰ هزار بشکه در روز فرآورده‌های نفتی است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

خروج از نسخه موبایل