ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

راهی برای افزایش سرعت شارژ گوشی‌ها و تبلت‌ها

با وجود آداپتورهای مختلف، همیشه مشخص نیست که کدام یک برای دستگاه شما بهترین است، اما آداپتورهای برق بزرگتر معمولا بهتر هستند، به دستگاهتان آسیبی نمی‌رسانند و شما شانس بیشتری برای شارژ کردن دستگاه با سرعت بیشتر دارید.

به گزارش آرمان اقتصادی،‌ ممکن است شما آن اندازه که به پیدا کردن تامین انرژی برای گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ خود فکر می‌کنید، به وسیله‌ای که برای شارژ کردن دستگاهتان از آن استفاده می‌کنید، فکر نکنید. از آن گذشته، هنگامی که دستگاه شما روی شارژر قرار می‌گیرد، دیگر خاموش نمی‌شود و این واقعاً نکته اصلی است.

اما همه شارژرها برابر نیستند؛ اگر عادت دارید دستگاه‌های خود را به هر پورت یا خروجی که به راحتی در دسترس است وصل کنید، ممکن است دستگاه‌هایتان بسیار کندتر از آنچه نیاز است شارژ شوند.

همانطور که وب‌سایت لایف‌هکر اشاره می‌کند، شارژرها معمولاً دو قسمت دارند؛ کابل و آداپتور برق. آداپتور برق همان چیزی است که به پریز وصل می شود و کابل هم آداپتور برق را به دستگاه شما متصل می‌کند. گاهی اوقات، اگر یک دستگاه را به دستگاه دیگری مانند رایانه یا به درگاه دیگری که USB دارد وصل کنید، می‌توانید آن را بدون آداپتور برق شارژ کنید. در مورد شارژ بی‌سیم، پد شارژ به‌عنوان کابل عمل می‌کند.

کابل معمولا برای سرعت شارژ اهمیتی ندارد. چیزی که واقعا اهمیت دارد، آداپتور برق است. برخی از آداپتورها نسبت به سایرین قدرتمندتر هستند و می‌توانند شارژ بیشتری را نسبت به همتایان کوچکتر خود به دستگاه منتقل کنند. این توان را بر حسب وات (W) اندازه‌گیری می‌کنیم. اگر به آداپتورهای برق نگاهی بیندازید، احتمالا اعدادی مانندی ۵ وات، ۱۸ وات و ۳۰ وات را می‌بینید.

دانستن اینکه از کدام شارژر استفاده کنید، آسان نیست

با وجود آداپتورهای مختلف، همیشه مشخص نیست که کدام یک برای دستگاه شما بهترین است. برخی از دستگاه‌ها، به‌ویژه گوشی‌های هوشمند، این انتخاب را برای شما آسان‌تر نمی‌کنند. اپل اخیرا یک استاندارد برای حذف آداپتور برق در جدیدترین آیفون‌های خود تعیین کرده است، استانداردی که سایر تولیدکنندگان تجهیزات گوشی هوشمند نیز از آن پیروی می‌کنند. این شرکت می‌گوید این تصمیم ناشی از نگرانی‌های زیست‌محیطی است و مصرف‌کننده را بدون آداپتور برق برای شارژ دستگاه خود رها می‌کند و مصرف‌کننده را از اینکه چه آداپتور برقی باید برای دستگاه خود استفاده کند، بی‌اطلاع می‌گذارد.

البته اپل در گذشته هم کمک زیادی به این انتخاب نکرده بود. برای سال‌ها، اپل یک آداپتور برق ۵ واتی را به همراه آیفون‌های خود ارائه می‌داد و این آداپتور برق ممکن است همان آداپتوری باشد که کاربران همچنان برای شارژ آیفون‌هایشان از آن استفاده می‌کنند و این در حالی است که شارژر ۵ واتی، به آهستگی شارژ مورد نظر آیفون‌های جدیدتر را تامین می‌کند.

همه دستگاه‌ها دارای یک حداکثر جریان هستند که می‌توانند از آداپتور برق بگیرند. مشکلی ندارد که دستگاهی را به یک منبع برق بزرگتر از آنچه که برای آن رتبه‌بندی شده وصل کنید، زیرا دستگاه‌ها تنها حداکثر جریانی را که برای آن رتبه‌بندی شده‌اند، دریافت می‌کنند. برای مثال، اگر یک گوشی فقط ۲۷ وات رتبه‌بندی شده باشد و آن را به یک شارژر ۳۵ واتی وصل کنید، آن گوشی همچنان ۲۷ وات شارژ می‌شود.

همچنین می‌توانید دستگاه‌ها را به منابع برقی وصل کنید که کمتر از میزانی باشد که دستگاه برای آن رتبه‌بندی شده‌ است. برای مثال، اپل شارژ سریع را برای آیفون ۸، با توان ۱۵ وات معرفی کرد، اما آداپتور برق ۵ وات بود. می‌توانید با خیال راحت از این آداپتور ۵ واتی استفاده کرده و به‌آرامی گوشی خود را شارژ کنید، اما برای استفاده از سرعت شارژ کامل باید یک آداپتور برق حداقل ۱۵ وات خریداری کنید.

بهترین کار این است که مشخصات دستگاه خود را جستجو کنید. به عنوان مثال، آیفون ۸ پلاس قادر است ۱۵ وات برق مصرف کند. بنابراین، اگر آن را به یک آداپتور برق ۱۲ واتی وصل کنید، از تمامی قابلیت‌های شارژ آن استفاده کامل نکرده‌اید و اگر آن را به یک آداپتور برق ۱۸ واتی وصل کنید، گوشی‌تان در سریع ترین زمان ممکن شارژ می‌شود. از طرف دیگر گلکسی تب ۷ پلاس، دارای شارژ سریع ۴۵ واتی است و برای به حداکثر رساندن سرعت شارژ، باید از آداپتور برقی با این وات یا بالاتر استفاده کنید و آداپتورهای با وات پایین‌تر، دستگاه را آهسته‌تر شارژ می‌کنند.

به‌صورت کلی، آداپتورهای برق بزرگتر معمولا بهتر هستند. به دستگاهتان آسیبی نمی‌رسانند و شما شانس بیشتری برای شارژ کردن دستگاه با سرعت بیشتر دارید. شارژرهای بی‌سیم کمی استثنا هستند. شارژر بی‌سیم، اگرچه کار را راحت می‌کنند، اما اساساً یک فناوری شارژ کندتر نسبت به آداپتور بر ق با کابل دارند. شما باید شارژر بی‌سیم مناسبی بخرید تا از سریع‌ترین سرعت‌ها استفاده کنید و حتی در این صورت هم آنها خیلی سریع نیستند. شارژرهای بی‌سیم، شبیه خود دستگاه‌ها هستند و نمی‌توانید یک آداپتور برق بزرگ‌تر را به یک شارژر بی‌سیم وصل کنید و انتظار داشته باشید که شارژ آن سریع‌تر از اوجشان باشد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا