بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

سمات عضو هیات رئیسه فدراسیون سپرده‌گذاری‌های مرکزی جهان شد

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، برای نخستین بار به عضویت هیات رییسه فدراسیون شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) درآمد.

 

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از روابط عمومی سمات، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) برای نخستین بار به عضویت هیات رئیسه فدراسیون شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) درآمد.

بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) هفته گذشته در شهر کلمبو سریلانکا برگزار شد و نماینده ایران با اکثریت آرا به عنوان نایب رئیس گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) برگزیده شد تا به طور مستقیم به عضویت هیات رئیسه انجمن سپرده‌گذاری‌های مرکزی جهان (WFC) درآید.

طبق مقررات فدراسیون سپرده‌گذاری مرکزی جهان، رئیس و نایب رئیس گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری قاره‌های مختلف جهان به طور مستقیم عضو هیات رئیسه این فدراسیون می‌شوند.

در همین رابطه، در اجلاس آتی این انجمن که در مراکش برگزار خواهد شد، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران به طور رسمی به عنوان عضو جدید هیات رئیسه فدراسیون سپرده‌گذاری‌های مرکزی جهان (WFC) معرفی می‌شود.

پیش از این شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پاکستان از گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه عضو هیات رییسه WFC بود که این شرکت در مجمع اندونزی از سمت نایب رئیس این گروه کناره‌گیری کرد تا شرایط برای نامزدی سمات و حضورش در این پست افزایش یابد.

حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران نیز پس از مذاکره و رایزنی با اعضای کمیته اجرایی ACG، نامزدی کشورمان را برای احراز پست نایب رئیسی این گروه اعلام کرد و سمات با اکثریت آراء این کرسی مهم بین‌الملی را کسب کرد تا دستاورد بزرگی نصیب بازار سرمایه ایران شود.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با حضور در نشست‌ها و کمیته‌های تخصصی WFCو  ACG می‌تواند از آخرین تحولات در این حوزه مطلع شوند و از تجربیات و نوآوری‌های اعضای آن برای فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای توسعه بازار سرمایه ایران استفاده کند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران آذرماه سال ۹۵ میزبان بیستمین دوره مجمع عمومی گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه  (ACG20) بود و توانست با کسب اکثریت آراء عضو کمیته اجرایی این گروه بین‌المللی شود.

این در حالی است که سمات ماه گذشته نیز در نشست فدراسیون بورس‌های آسیا و اروپا (FEAS) که در ابوظبی امارات برگزار شد، بار دیگر به عضویت هیات رئیسه این فدراسیون درآمد.

 عضویت در هفت نهاد مهم بین‌المللی همچون انجمن سپرده‌گذاری‌های مرکزی جهان (WFC)، نهادهای ثبت، سپرده‌‌گذاری و تسویه و پایاپای آسیا ـ اقیانوسیه(ACG)، فدراسیون بورس‌های آسیا و اروپا (FEAS)، انجمن امنیت سایبری شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (CISO)، بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)، انجمن استانداردسازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری آسیا (AFSF)  و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت‌های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان  (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI)، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کره جنوبی  (KSD)، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی عمان (MCD)، شرکت سپرده‌گذاری ملی پاکستان (NCCPL)، شرکت سپرده‌گذاری چین، شرکت سپرده‌گذاری هند (NSDL)، شرکت سپرده‌گذاری بورس آتن، شرکت سپرده‌گذاری تایوان، شرکت سپرده‌گذاری ژاپن و انجمن سرمایه‌گذاری ایران – سوییس، تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی هستند که چهارچوب فعالیت‌های بین‌المللی این شرکت را تشکیل می‌دهند.

 

  کد خبر
241706

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *