بانکبانک و بیمه

بانک کارآفرین در صدر بانک‌های واجد استانداردهای نرخ کفایت سرمایه

 

بر اساس صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵، از مجموع ۲۰ بانک و موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه، بانک کارآفرین در صدر چهار بانک استاندارد از حیث نرخ کفایت سرمایه بالاتر از ۸ درصد قرار دارد.

 

به گزارش آرمان اقتصادی  از روابط عمومی بانک کارآفرین، بر اساس بررسی عملکرد صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵، از میان بانک‌های حاضر در بورس، تنها چهار بانک از حیث شاخص کفایت سرمایه استانداردهای لازم را دارا هستند و بانک کارآفرین از نظر شاخص کفایت سرمایه بانک‌ها، از استانداردهای لازم در این زمینه برخوردار است.

بر اساس این گزارش، شاخص کفایت سرمایه بانک‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که درجه ریسک اعتباری آنها را نشان می‌دهد. بر اساس تعریفی که در آیین‌نامه کفایت سرمایه مطرح شده، کفایت سرمایه «حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک بر حسب درصد» است. سرمایه و دارایی‌های بانک دو عامل اصلی تعیین نرخ کفایت سرمایه بانک هستند.

بر اساس استانداردهای «بال یک» حداقل نرخ کفایت سرمایه یک بانک باید ۸ درصد باشد که این نسبت در مقررات بال دو به ۱۲ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است بر اساس این گزارش، علاوه بر بانک کارآفرین، بانک‌های سینا، خاورمیانه و پارسیان نیز از استانداردهای لازم ازنظر شاخص کفایت سرمایه قرار دارند.

 

از طريق
سعید سلیمانی فرد
  کد خبر
147925
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *