بورسبورس کالا

تعادل بازار فولاد بعد از آزادسازی سقف رقابت در بورس کالا

به دنبال آزاد شدن سقف رقابت قیمتی محصولات فولادی، امروز این معاملات در تالار صنعتی با افزایش قابل توجه قیمت ها مواجه بود که به اعتقاد اغلب کارشناسان این روند نشان از به تعادل رسیدن قیمت‌ها در این بازار نسبت به بازار آزاد دارد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، امروز ۲۴ شهریور، تالارهای مختلف بورس ‌کالا در مجموع ارزشی حدود ۷۲۵ میلیارد تومان داشت که در ۲۶۹ قرارداد منعقد شد. از این حجم ، حدود ۶۴۰ میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار محصولات صنعتی و معدنی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود ۶۰ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات امروز بورس کالا هم به «ورق گرم B» شرکت فولاد مبارکه اصفهان به میزان حدود ۲۲۸ میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول در این روز با قیمت سه هزار و ۵۷۸ تومان معامله شد که نسبت به معامله قبلی خود ۲۶ درصد افزایش قیمت داشت؛ همچنین قیمت پایه آن نسبت به قیمت پایه قبل شاهد افزایش ۱۴٫۶ درصدی بود.

شایان ذکر است، به دنبال آزاد شدن سقف رقابت قیمتی محصولات فولادی، امروز این معاملات در تالار صنعتی با افزایش قابل توجه عرضه‌ها و نیز قیمت‌ها مواجه بود که به اعتقاد اغلب کارشناسان این روند نشان از به تعادل رسیدن قیمت‌ها در این بازار نسبت به بازار آزاد دارد.

براین اساس، کارشناسان معتقدند با حفظ چنین روندی رانت ایجاد شده در معاملات محصولات فولادی از بین خواهد رفت. همچنین گفتنی است، قیمت‌های فعلی در بورس کالا باز هم به کف بازار نرسیده و پایین‌تر از آن معامله شد، موضوعی که خبر از کاهش قیمت‌های فولاد در بازار را می‌دهد. البته با وجود نگرانی دولت مبنی بر اینکه آزادسازی قیمت فولاد می‌تواند سبب معامله محصولات فولادی به نرخ دلار بازار آزاد شود، امروز معامله محصولی نظیر ورق گرم با دلار شش هزار تومانی نشان داد حتی نرخ‌ها به دلار بازار ثانویه هم نرسیده است.

تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی 

 تالار پتروشیمی امروز شاهد لغو عرضه‌های خود بود که به دلیل ابلاغ نشدن آزادسازی سقف رقابت‌ها برای این محصولات رخ داد. در این شرایط تنها محصول عرضه شده، «پتاس» مجتمع پتاس خور و بیابانک بود که به طور نقدی (مچینگ) به ارزش حدود ۲۴۹ میلیون تومان فروخته شد.

اما تالار فراروده‌های نفتی بورس کالا هم امروز تنها دو عرضه شامل وکیوم باتوم «پالایش نفت شیراز» و گوگرد گرانوله «پالایش نفت تبریز» بود.

با ارزشترین محصول این تالار «وکیوم باتوم» پالایش نفت شیراز به میزان حدود ۱۵ میلیارد تومان بود. این محصول در حجم ۵۰۰۰ تن و قیمت پایه کیلویی یک هزار و ۳۳۵ تومان (بدون تغییر در قیمت پایه قبل) در بورس کالا عرضه شد و با میانگین قیمت کیلویی دو هزار و ۹۶۱ تومان و (۱۲۱٫۸ درصد بالاتر از پایه) در حجم ۳۵۰۰ تن نقدی معامله شد. گفتنی است، قیمت وکیوم باتوم پالایش نفت شیراز نسبت به معامله قبل (۱۴شهریور) ۲۵ درصد کاهش داشت.

گوگرد گرانوله «پالایش نفت تبریز» هم با قیمت پایه کیلویی ۷۰۱ تومان بدون رقابت نقدی معامله شد. این محصول در حالی در حجم ۱۰۰ تن فروخته شد که با ۵۰۰ تن عرضه مواجه بود.

تالار صنعتی

بیشترین ارزش معاملات امروز این تالار به «ورق گرم B» شرکت فولاد مبارکه اصفهان به میزان حدود ۲۲۸ میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول در این روز با قیمت سه هزار و ۵۷۸ تومان در حجم ۶۳٫۶ هزار تن به طور سلف توسط کارگزاری «مبین سرمایه» معامله شد. محصول حاضر نسبت به معامله قبلی خود ۲۶ درصد افزایش قیمت داشت؛ همچنین قیمت پایه آن نسبت به قیمت پایه قبل شاهد افزایش ۱۴٫۶ درصدی بود.

امروز «تیرآهن ۱۴ تا ۱۸» شرکت ذوب آهن اصفهان نیز با قیمت کیلویی ۳ هزار و ۶۸۰ تومان و ۲۰٫۵۲ درصد بیشتر از قیمت پایه در حجم ۳۰ هزار و ۱۴۰ تن نقدی توسط کارگزاری «پیشگامان بهپرور» به طور سلف معامله شد. این معامله ارزشی به میزان حدودی ۱۱۱ میلیارد تومان داشت. کالای حاضر نسبت به معامله قبلی خود ۲۴ درصد افزایش قیمت داشت. گفتنی است، قیمت پایه این محصول هم نسبت به قیمت قبلی خود شاهد ۳ درصد رشد بود.

همچنین «شمش بلوم» شرکت فولاد خوزستان نیز امروز به ارزش حدود ۱۰۳ میلیارد تومان داد و ستد شد. این محصول امروز با قیمت کیلویی سه هزار و ۴۳۰ تومان (۴۳٫۳ درصد بالاتر از قیمت پایه) در حجم ۳۰ هزار تن به طور سلف توسط کارگزاری «ستاره جنوب فروخته شد. این ن محصول نسبت به قیمت قبل ۴۳ درصد رشد و نسبت به قیمت پایه قبلی خود ۱۵ درصد افزایش داشت.

 کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «سبد میلگرد» مجتمع فولاد خراسان به میزان حدود ۱۸٫۶ میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول در حجم یک هزار و ۵۰۰۰ تن و با قیمت کیلویی سه هزار و ۷۲۸ تومان (۳۶٫۷ درصد بیشتر از قیمت پایه) توسط کارگزاری «سی ولکس» فروخته شد.

تالار کشاورزی

بیشترین ارزش معاملات تالار کشاورزی هم «زعفران رشته ای درجه یک پوشال مرغوب» خراسان رضوی در حدود ۱۴٫۵ میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت گرمی هفت هزار و ۲۹۶ تومان و ۴٫۲۲ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه در حجم دو تن توسط کارگزاری «توسعه کشاورزی» فروخته شد.

کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «گندم خوراکی» سمنان به عرضه کنندگی شرکت « مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران» در حدود ۴۶۰ میلیون تومان تعلق داشت. این محصول در حجم ۵۱۰ تن توسط کارگزاری «بانک کشاورزی» فروخته شد و قیمت آن به ازای هر کیلو ۹۰۲تومان بود که بدون رقابت معامله شد.

منبع
اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر
  کد خبر
206967
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *