بانک و بیمهپرداخت الکترونیک

برنامه اصلی دولت در حوزه ارزی در سال آینده حفظ ذخایر ارزی تعیین شد

دولت برنامه اصلی خود در حوزه ارزی در سال آینده را حفظ ذخایر ارزی از طریق مدیریت مصارف ارزی به کمک اولویت‌بندی مصارف و همچنین برخورد جدی با قاچاق کالا، ارز و واردات غیررسمی تعیین کرده است.

به گزارش آرمان اقتصادی، بخشنامه بودجه سال آینده توسط رئیس‌جمهور ابلاغ‌شده و در آن اهداف، رویکردها و خط‌مشی‌های دولت مشخص‌شده است. یکی از مسائل مهمی که به‌خصوص در دو سال اخیر در حوزه اقتصادی موردتوجه بوده، مسائل ارزی و کنترل بازار ارز بوده است. دولت برای سال آینده در بخشنامه بودجه خود نیز این موضوع را مورد تأکید قرار داده و حفظ ذخایر ارزی را محور اصلی حوزه ارزی اعلام کرده است.

اما اینکه قرار است حفظ ذخایر ارزی با چه برنامه‌ای انجام شود، در بودجه ۱۳۹۸ کلیت آن در چند بخش تعیین‌شده است؛ به‌طوری‌که افزایش منابع ارزی و پایدارسازی آن از طریق توسعه و تقویت صادرات غیرنفتی، تنوع‌بخشی به کالاهای صادراتی و حمایت از مزیت‌های صادراتی، حمایت از پردازش محصولات خام و اولیه داخلی، توسعه روابط تجاری بین‌المللی به‌ویژه با کشورهای همسایه و بهره‌گیری بیشتر از موقعیت جغرافیایی برای برخورداری از درآمدهای ترانزیتی و تلاش در جهت جذب منابع مالی خارجی به‌ویژه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی برای تولیدات صادرات‌گرا از مواردی هستند که بر آن‌ها تأکید شده است.

در حالی بحث ارز از مسائل اصلی بودجه محسوب می‌شود که تاکنون مشخص نشده قرار است که برای بودجه سال آینده نرخ دلار به‌عنوان مبنای تبدیل درآمدهای ارزی به ریال در چه رنج قیمتی تعیین شود، این در حالی است که سال جاری حدود ۳۵۰۰ تومان تعیین‌شده بود که این رقم البته در ابتدای سال با توجه به تغییر سیاست ارزی به ۴۲۰۰ تومان تغییر کرد و به‌نوعی دولت درآمدهای نفتی خود را با این نرخ به فروش رساند که ۷۰۰ تومان بالاتر از نرخ تعیین‌شده در بودجه بود که خود از عوامل کمک به افزایش درآمدهای دولت در سال جاری بوده است.

حفظ ذخایر ارزی در شرایطی مورد تأکید است که برای سال جاری نیز این موضوع از سوی رهبری و رئیس‌جمهور موردتوجه قرار گرفت و همتی رئیس‌کل بانک مرکزی نیز حتی از ذخایر ارزی به‌عنوان ناموس بانک مرکزی یادکرد و بر این تأکید داشته که قراری برای ارز پاشی برای بازار ارز نداشته و بانک مرکزی با توجه به اختیاراتی که دارد، بازار را کنترل خواهد کرد.

منبع

راه پرداخت

  کد خبر
225696
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *