امور زیربناییراه و ساختمان

۱۲سال برای رسیدن به تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن

کارشناس حوزه بازار مسکن درباره اظهارات و گلایه های برخی از انبوه سازان درباره عدم حمایت دولت از بخش مسکن و نساختن و به اتمام نرساندن حتی یک واحد از مسکن های وعده داده شد در قالب مسکن حماتی، اجتماعی و … گفت: نتیجه این ادعا درست است اما باید گفت مسکن حمایتی یا اجتماعی و … در کل سال دولت می توانست حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد بسازد در مقابل نیاز یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن بسیار ناچیز است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: اکنون و سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می شود که در برابر نیاز بازار رقم کمی است که می توان نتیجه گرفت اگر دولت وارد این بخش شده بود نیز حداکثر می توانست ۱۵هزار واحد از چنین طرح هایی را بسازد که بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد:‌ دولت حداکثر می توانست نسبت به اتمام ۱۰۰هزار واحد مسکن مهر اقدام کند که در مقابل نیاز یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد رقم کمی است.
وی بیان کرد: دولت به دلیل اینکه برنامه ای برای مسکن نداشت،‌این بخش را در رکود نگه داشته بود و فکری برای رونق مسکن نکرد بنابراین برنامه منسجمی تهیه نشد در نتیجه تولید مسکن که بیشتر در اختیار بخش خصوصی است، کاهش پیدا کرد.
ستاریان تاکید کرد:‌ دولت تولید کننده مسکن نیست و تاثیری در تولید مسکن در سطح کشور ندارد؛‌ سال هاست دولت در بهترین شرایط نتوانسته بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد مسکونی بسازد و تحویل دهد که در مقابل کسری میلیونی اصلا معنا ندارد و به چشم نمی آید.
وی درباره راه های جبران کسری میان تولید و عرضه مسکن توضیح داد:‌ این کار برنامه دراز مدت می خواهد و با برنامه ریزی درازمدت و منسجم تولید را شروع کنیم؛‌این برنامه حتما باید همه ابزارهای مالی را در اختیار مسکن و بخش خصوصی بگذارد و پس از آن نرم افزارها و قوانین را تسهیل کنند و زمین های شهری و زمین های مورد نیاز تولید مسکن در اختیار سازندگان قرار گیرد تا بتوان برای تولید مسکن اقدام کرد.
ستاریان درباره مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به تولید متناسب با نیاز مسکن در کشور گفت:‌ برای برنامه ریزی حداقل یک تا ۱.۵سال زمان نیاز است و اجرای این طرح برای رسیدن به تعادل میان نیاز جامعه و تولید و عرضه مسکن حداقل ۱۰ سال زمان لازم است که در مجموع اگر دولت امروز برنامه ریزی خود را آغاز کند به حتم در ۱۱ تا ۱۲ سال آینده می توان به تعادل میان تولید و عرضه و نیاز جامعه به مسکن دست یافت.

 

 

منبع
خبرآنلاین
  کد خبر
227399
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *