انرژی

سفر شرکت‌های کره‌ای به تهران برای از سرگیری خرید نفت

یک هیئت کره ای مرکب از شرکت های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه ای ۳ ماهه، به تهران سفر کند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، یک هیئت کره ای مرکب از شرکت های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه ای ۳ ماهه، به تهران سفر کند.

کره جنوبی یکی از ۸ کشوری است که برای مدت ۱۸۰ روز از تحریم های نفتی ایران معاف شده است. به گفته منابع آگاه، این کشور می تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کند.

این کشور آسیایی قبلا سومین مشتری بزرگ نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات نفت این کشور بود. آمارهای شرکت ملی نفت کره نشان می دهد که خرید نفت میعانات کره جنوبی از ایران در بازه زمانی ژانویه تا اوت به ۱۵۹ هزار و ۷۷۰ بشکه در روز رسیده که حدود ۴۹ درصد پایین تر از ۳۱۱ هزار و ۸۸۵ بشکه در روز مدت مشابه سال گذشته بوده است.

این منابع گفتند، هرچند معافیت ها چراغ سبز لازم را به کره جنوبی برای از سرگیری خرید نفت از ایران نشان داده است، اما باید مسائل مربوط به حمل و بیمه محموله های نفت ایران نیز حل و فصل شود.

یکی از این منابع افزود: «میزان واقعی واردات نفت از ایران بستگی به نتیجه مذاکرات هفته آینده دارد.» وی همچنین گفت، قیمت پیشنهادی ایران نیز یک فاکتور کلیدی خواهد بود.

شرکت های اینچئئون پتروچم، هیوندای چمیکال و هانوها توتال پتروچمیکالز کره جنوبی معمولا از ایران میعانات خریداری می کنند.

هر کدام از این ۳ شرکت در نیمه نخست سال جاری میلادی ماهانه بین یک تا ۳ میلیون بشکه میعانات تولیدی پارس جنوبی را خریداری کرده اند. فریدون فشارکی، رئیس موسسه اف جی ای در این باره گفت: «معاف شدن از تحریم ها بدان معنا نیست که شما نفت ایران را در سبد خرید خود دارید. شما هنوز هم باید از طریق زنجیره عرضه کار کنید.»

 

 

 

منبع
تسنیم
  کد خبر
231881
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *