بورسبورس اوراق

رشد ۹۳ درصدی حجم معاملات

حجم معاملات امروز بورس تهران نسبت به روز معاملاتی قبل با رشد ۹۳ درصدی همراه شد که عمده آن در میان نمادهای بانکی و خودرویی بود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  بورس تهران اولین روز هفته را با افزایش داد و ستدها آغاز کرد. حجم معاملات امروز به ۴ میلیارد و ۱۱۲ میلیون سهم رسید. همچنین ارزش معاملات روز شنبه به بیش از هزار میلیارد تومان رسید که این مولفه نیز ۲۴ درصد رشد نسبت به روز چهارشنبه به ثبت رساند.

شاخص کل بورس تهران امروز افت ۸۶۹ واحدی داشت و به سطح ۱۸۴ هزار و ۲۳۱ واحد رسید. با این وجود رشد نمادهای کوچک منجر به رشد ۵۰ واحدی شاخص هم وزن شد.

سهامداران امروز عمدتا در نمادهای بزرگ عرضه کننده و در نمادهای کوچک متقاضی بودند. به این تریتب “وبملت” بیشترین اثر را بر افت شاخص گذاشت و نمادهای “تاپیکو” و “پارس” در رده های بعدی قرار گرفتند. در آن سمت سرمایه گذاری امید با رشد خود، از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرد.

حقوقی ها بار دیگر سکان تغییر مالکیت بازار را در اختیار داشتند. بیشترین حمایت این گروه از نماد “وبملت” صورت گرفت. حقیقی ها در آن سمت بیشترین تقاضا را از سهام بانک تحارت داشتند به طوری که این گروه بیش از ۱۶۳ میلیارد تومان از این سهم خریداری کردند.

کارشناسان بیان می کنند، در گروه بانک‌ها خوش بینی نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌ها باعث شده تا تقاضا برای خرید سهام در این گروه طی روزهای اخیر با افزایش روبه‌رو باشد. این در حالی است که با تکذیب شایعه ادغام بانک سرمایه در بانک ملت اندکی از صف فروش این سهم در اواسط بازار کاسته شد.

از سوی دیگر به نظر می رسد، انتظار برای عرضه اولیه سهام دو شرکت پتروشیمی نوری و سنگ آهن گهرزمین در روزهای آینده و در عین حال تمرکز اغلب معامله‌گران بر حفظ نقدینگی باعث شده تا روند معاملات بازار سهام در فرایندی متعادل پیش برود.

امروز در نماد بانک صادرات ایران که جزو تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص بازار بود، شاهد صف خرید بودیم؛ به طوری که در آخرین قیمت معامله این سهم حدود پنج درصد رشد قیمت را شاهد بود و به قیمت ۱۲۴ تومان و یک ریال رسید.قیمت سهام بانک تجارت نیز امروز با حدود ۴.۵ درصد رشد همراه شد.

در گروه محصولات شیمیایی، بیشتر نمادها با کاهش قیمت مواجه شدند و تعدادی از سهام پتروشیمی با صف فروش همراه بودند. در این گروه ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹۳ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در عین حال امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات بار دیگر با افزایش یکدست قیمت سهم‌ها مواجه بودیم. در برخی از سهم‌ها نیز صف خرید تشکیل شد. در این گروه ۵۷۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

منبع
SENA
  کد خبر
232205
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *