بانک پارسیان
صنعت، معدن، تجارتمعدن

سرقینی: هیچ تحریمی نمی تواند فعالیت بخش معدن را متوقف کند/ مشاور وزیر: ایمیدرو اعتماد بخش خصوصی را جلب کرده است / اقدامات ماندگاری در دوره کرباسیان انجام شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزرات صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ تحریمی نمی تواند فعالیت بخش معدن را متوقف کند.

به گزارش آرمان اقتصادی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، جعفر سرقینی در مراسم معارفه سرپرست ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی در دوره های نخست و فعلی تحریم، کمترین صدمه را دیده است. این در حالی است که هیچ تحریمی نمی تواند فعالیت بخش معدن را متوقف کند اما ممکن است آن را کند سازد.

وی در عین حال تاکید کرد: البته باید خود را برای شرایط جدید آماده کنیم و مسوولان نحوه مدیریت را تغییر دهند تا بتوانیم از تحریم ها موفق بیرون آییم.

وی ادامه داد: طی ۶ ماهه نخست امسال، برخلاف انتظار برخی، صادرات فولاد از نظر وزنی ۱۱ درصد و از نظر ارزشی ۲۳ درصد رشد یافت به طوری که طی این مدت، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار افزایش صادرات داشتیم. بخش های دیگر این بخش نیز با افزایش رشد مواجه بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزرات صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: اکنون به رغم وجود تحریم ها، حدود ۱۰۰ میلیون تن پروژه فولاد در حال اجراست که بخشی از آن توسط ایمیدرو و بخشی دیگر توسط بخش خصوصی انجام می شود.

وی با مقایسه فعالیت ها نسبت به سال ۹۲ گفت: زنجیره فولاد در آن سال۱۲۰ میلیون تن بود که امروزه به ۲۰۵ میلیون تن رسیده است. به گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، با وارد شدن ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت در حال اجرا به اقتصاد کشور، وضعیت صنعت بهتر خواهد شد.

سهم چشمگیر معدن و صنایع معدنی در افتتاح ها

سرقینی اذعان کرد: طی سال های فعالیت دولت تدبیر و امید، بیشتر پروژه های بزرگ افتتاح شده مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بوده است. از جمله این موارد، تکمیل زنجیره فولاد بوده که حاصل زحمات مجموعه ایمیدرو و بخش خصوصی بوده است.

وی ادامه داد: بخش معدن و صنایع معدنی، اهمیت زیادی برای توسعه اقتصاد دارد و باید تلاش کنیم در خور انتظارات دولت و ملت کار کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزرات صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این وزارتخانه مطالبات زیادی از ایمیدرو دارد، اظهار کرد: در بخش فولاد ۷ طرح استانی به صورت کامل به بهره برداری نرسیده است. پروژه هایی نظیر نفلین سینیت، بوکسیت گینه و تولید پودر آلومینا سال هاست در حال اجراست و این ها ما را آزار می دهد.

ایمیدرو و اکتشاف

وی ادامه داد: البته طی این سال ها، کارهای خوبی در ایمیدرو انجام شده است. به عنوان مثال، نمی توانیم اکتشافات انجام شده را که ایمیدرو آن را سروسامان داده، نادیده گرفت. این روند باید به صورت ویژه ادامه یابد. نقشه راه معدن و صنایع معدنی نیز -که حاصل کار بخش خصوصی، خصولتی و دولتی است- ابلاغ شده است.

سرقینی با اشاره به سرپرست جدید ایمیدرو گفت: آقای ملارحمان یک فرد معدنی است و از ابتدا کار خود با معدن شروع کرده و از سال دوم تاسیس ایمیدرو، در این سازمان مشغول به کار شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم ایشان منشا خدمات موثری باشند و انشاءالله در جمع بندی وزیر صنعت، معدن و تجارت، سکاندار هیات عامل ایمیدرو شود.

ایمیدرو؛ خوشنام و اثرگذار

افشار فتح الهی، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزرات صنعت، معدن و تجارت در این مراسم گفت: اثرگذاری و خوشنامی ایمیدرو در حدی است که توان فنی و کارشناسی موجود به شکلی جلو رفته که در هر نقطه از کشور، بخش خصوصی ترغیب و اعتماد آن جلب شده است. از همین رو باید از این ظرفیت به نحو شایسته و کافی استفاده شود.

وی ادامه داد: از زحمات آقای کرباسیان به عنوان یکی از مدیران توانمند کشور که در دوره فعالیت خود، خدمات شایسته و اثرات ماندگاری داشته است، تشکر می شود.

فتح اللهی گفت: به آقای ملارحمان به دلیل قبول مسئولیت در این شرایط خاص، تبریک می گویم.

  کد خبر
236550
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *