بانک پارسیان
ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

به گفته‌ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمارهای این وزارتخانه، رشد ۱۰۰ درصدی در بهبود شاخص‌های کیفی خدمات را نمایش می‌دهد. از طرفی اگرچه قیمت خدمات دولت به شرکت‌های اینترنتی با کاهش متوسط ۴۰ درصدی مواجه بوده، اما در دو ماه اخیر تعرفه خدمات بخش خصوصی هفت تا ۱۲ درصد رشد داشته است.

به گفته‌ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمارهای این وزارتخانه، رشد ۱۰۰ درصدی در بهبود شاخص‌های کیفی خدمات را نمایش می‌دهد اما نظارت مردم‌محور را نیز می‌توان از طریق سایت latency.ir مشاهده کرد و از طرفی اگرچه قیمت خدمات دولت به شرکت‌های اینترنتی با کاهش متوسط ۴۰ درصدی قیمت مواجه بوده، اما در دو ماه اخیر تعرفه خدمات بخش خصوصی هفت تا ۱۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه‌ی توییتر خود با طرح این پرسش که «در یک سال اخیر در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات، چه پیشرفت‌هایی صورت گرفته است؟»، به بررسی اقداماتی که در این حوزها انجام شده، پرداخته است.

در زمینه‌ی توسعه لایه دسترسی، تعداد شهرهای تحت پوشش دسترسی پهن‌باند سیار نسل سوم در شهریورماه سال ۹۶، ۱۰۵۷ شهر بوده که در شهریور سال جاری به ۱۲۴۲ شهر رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808791 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

تعداد شهرهای تحت پوشش دسترسی پهن‌باند سیار نسل چهارم نیز در شهریورماه سال ۹۶، ۷۱۰ شهر بوده که در شهریور سال جاری به ۱۲۴۲ شهر رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808792 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

در زمینه‌ی توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات، در حوزه‌ی توسعه زیرساخت فیبرنوری بین استانی، میزان فیبر نوری در آذر ۹۶، ۶۶۳۸۱ کیلومتر بوده که در آذرماه سال جاری به ۶۸۹۲۰ کیلومتر رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808796 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

همچنین در حوزه‌ی توسعه ظرفیت بخش هسته شبکه، در شهریورماه سال ۹۶، ظرفیت انتقال بخش هسته ۱۰ ترابیت بر ثانیه بوده که این رقم در آذرماه سال جاری به ۲۴ ترابیت بر ثانیه رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808797 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

در شهریور ۹۶ ظرفیت IP هسته شبکه ملی اطلاعات ۶.۸ ترابیت بر ثانیه بوده که در آذرماه سال جاری به ۱۸.۵ ترابیت بر ثانیه رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808799 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

در زمینه‌ی خدمات ابری و میزبانی، رشد ظرفیت میزبانی محتوا و خدمات داخلی در مراکز داده عمومی از  ۱۲۰۰ رک در شهریور ماه سال ۹۶، به ۱۶۰۰ رک در آذرماه سال جاری رسیده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808798 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

اما در زمینه‌ی توسعه لایه خدمات نرم‌افزاری، نمودار تجمعی تعداد برنامه‌های موبایل نشان می‌دهد در حالی که تا پیش از سال ۹۲ برنامه‌ی موبایلی وجود نداشته، این عدد به بیش از ۱۰۰ هزار برنامه در سال ۹۶ رسیده و تا آبان ماه سال جاری، بیش از ۲۰۰ هزار برنامه‌ی موبایلی بومی موجود بوده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808800 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

از این تعداد برنامه‌های بومی موجود، بیش از ۱۱۴ هزار اپلیکیشن بومی تنها در سال ۹۷ تولید شده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808801 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

هم‌چنین این آمار نشان می‌دهد بیش‌ترین برنامه‌های تولید شده در این سال‌ها در حوزه بازی و سرگرمی بوده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808816 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

در زمینه‌ی منشا ترافیک مصرفی کاربران، مقایسه‌ی نرخ رشد ترافیک داخلی و اینترنت نشان می‌دهد نرخ رشد ترافیک داخلی در آذر ۹۷ نسبت به شهریور ۹۶ با رشد ۳۱۷ درصدی مواجه بوده و نرخ رشد ترافیک اینترنت در آذر ۹۷ نسبت به شهریور ۹۶ با ۵۵ درصد رشد مواجه بوده است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 57808793 افزایش تعرفه خدمات شرکت‌های اینترنتی خصوصی

در زمینه‌ی کیفیت خدمات، به گفته‌ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمارهای این وزارتخانه رشد ۱۰۰ درصدی در بهبود شاخص‌های کیفی را نمایش می‌دهد، اما نظارت مردم‌محور را نیز می‌توان از طریق سایت latency.ir مشاهده کرد. البته در زمینه‌ی قیمت خدمات، هر چند خدمات دولت به شرکت‌های اینترنتی با کاهش متوسط ۴۰ درصدی قیمت مواجه بوده، اما در دو ماه اخیر رشد متوسط هفت تا ۱۲ درصدی در تعرفه خدمات بخش خصوصی را شاهد بوده‌ایم.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
260634
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *