انرژی

حاجی بابایی: در خصوص درآمدهای شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز و پتروشیمی‌ها شفاف‌سازی شود

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درآمد شرکت ملی نفت در سال آینده تاکید کرد که این درآمد باید شفاف سازی شود و مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش آرمان اقتصادی، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور جلسه‌ی علنی امروز مجلس بیان کرد: مردم در مقابل تمام سختی‌ها عالمانه برخورد کرده‌اند و هرگونه کاستی‌ها در خصوص سوء مدیریت را به خاطر اصل نظام تحمل کردند. امروز بودجه‌ی سال ۹۸ در مجلس در حال بررسی است. اگر به یاد داشته باشید دو سال گذشته بین بنده و نماینده دولت بحثی بود. ایشان می‌گفتند درآمد ما از یارانه‌ها ۳۱ هزار میلیارد است اما من گفتم ۸۷ هزار میلیارد. رئیس مجلس، دیوان محاسبات را برای حل این اختلاف حاکم قرار دادند. دیوان محاسبات هم گفت که درآمد ۳۶ هزار میلیارد است ولی برای امسال مقرر شد که این درآمد ۱۱۰ هزار میلیارد باشد و برای سال آینده هم ۱۴۲ هزار میلیارد باشد.

وی افزود:‌ یادتان باشد که دولت می‌گفت پول ندارم یا نمی‌توانم یارانه بدهم ولی چرا امروز این موضوع را بیان نمی‌کند؟ این به دلیل این است که شما نمایندگان در این خصوص شفاف سازی کردید و ۱۴۲ هزار میلیارد تومان از اول فروردین به خزانه دولت رفت. ما برای سال ۹۸ راهی به غیر از شفافیت در بودجه نداریم.  در طول دهه‌هایی که گذشت ۱۴ و نیم درصد فروش نفت به دلار در اختیار شرکت‌ نفت قرار گرفت ولی چه کسی این موضوع را بررسی کرد؟ آیا مجلس در این خصوص بررسی‌ انجام داد؟  برای سال آینده در تحریم با دلار ۸۰۰۰ تومان ۶.۶ میلیارد دلار که می‌شود ۵۲ هزار میلیارد تومان سهم شرکت نفت است. این موضوع باید محاسبه شود. آری همه باید به موضوع کارگران عسلویه توجه کنیم اما باید به موضوع شفاف سازی هم اهمیت دهیم. ما باید مشکل بازنشستگان و فرهنگیان را حل کنیم. آیا نمایندگان می‌توانند به نیازمند کمک کنند؟ آری مجلس می‌تواند .

نماینده مردم همدان اظهار کرد:‌ کمیسیون آموزش و فراکسیون فرهنگی موضوع خصوصی سازی آموزش و پرورش را حذف کرد. کمیسیون تلفیق هم این موضوع را حذف کند. برای سال آینده بودجه کشور اعتمادساز باشد و برای مردم ایجاد آرامش کند. لذا هر چه دارد باید خرج مردم شود. مردم از مجلس ناراضی هستند. ما باید در خصوص شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و پتروشیمی شفاف سازی کنیم و درآمدها را مشخص کنیم. امسال باید بودجه به شکلی باشد که شفافیت لازم را داشته باشد.

وی در پایان بیان کرد: آقای روحانی وقتی شما در خصوص بودجه به مجلس گزارش می‌دادید گویا جایگاه یک نماینده با شما تغییر کرده بود شما انتقاد می‌کردید ولی شما باید بگویید که چه کردید.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
261112
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *