بانک پارسیان
بورسبورس اوراق

رشد ناچیز شاخص بورس پیامد ضعف قیمت در بازارهای جهانی/ افزایش ۳۰ درصدی نرخ، خودرویی‌ها را سبزپوش کرد

معاملات امروز بازار سهام در حالی آغاز شد که در ابتدای معاملات رفته رفته بر ارتفاع شاخص بورس تهران افزوده شده بود. این روند در دو ساعت پایانی بازار دوام نیاورد؛ به طوریکه تحت تاثیر نمادهایی همچون «وبملت»، «شبندر» و «تاپیکو» نتوانست منجر به افزایشی چشمگیر در نماگر اصلی بازار شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی،  در آغازین روز هفته شاخص بورس تهران طی حرکتی رو به جلو توانست نزدیک به ۴۰۰ واحد در ساعات اولیه معاملات رشد کند. با این حال این رشد داوم چندانی نیاورد و به تدریج از مقدار آن کاسته شد. بازار امروز نیز که همچون روزهای قبل تحت تاثیر بسیار سهم‌های دلاری قرار داشت، روز خود را در حالی آغاز کرد که معاملات بازارهای جهانی در تعطیلات آخر هفته از ضعف قابل توجهی را در قیمت‌ کامادیتی‌های تاثیر گذار بر بورس تهران حکایت داشت؛ البته این تنها عامل منفی برای تبیین معاملات تقریبا ضعیف بازار نبود. شاید بتوان دلیل رشد اندک شاخص را به جز عوامل یاد شده در حجم مناسب نقدینگی برای ایجاد تقاضای کافی در بسیاری از نمادها جست و جو کرد.

ضعف معاملات در بازارهای جهانی دلیل سکون قیمت‌ در نمادهای پتروپالایشی

قیمت جهانی نفت درحالی روز گذشته به تعطیلات آخر هفته رفت که نتوانست روند صعودی روزهای اخیر را ادامه دهد و هر بشکه نفت برنت دریای شمال که پس از مدت‌ها توانسته بود به سطح ۶۲ دلار و ۵۰ سنت برسد، کاهش دو دلاری را طی روز گذشته تجربه کرد. همین امر باعث شد تا امروز هم پالایشی‌ها روی خوشی به فعالان بازار نشان ندهند و هم نمادهای پتروشیمی که به شدت از قیمت محصولات تولیدی شرکت‌هایشان در بازارهای جهانی تاثیر میپذیرند نتوانند معاملات امیدوار کننده‌ای از خود به نمایش بگذارند. این محصولات که در ماه‌های گذشته و هم زمان با ریزش قیمت جهانی نفت کاهش قابل توجهی را در قیمت‌های خود تجربه کرده‌اند، این روزها در حالی به معاملات خود در بورس‌های کالایی مطرح جهان ادامه می‌دهند که نتوانسته‌اند همچون نفت با افزایش مناسبی در بهای خود مواجه شوند. گفتنی است، هر دوی این گروه‌ها امروز را در حالی به پایان بردند که از از لحاظ حجم معاملات و هم ارزش نسبت به روزهای قبل از میزان کمتری برخوردار بودند.

حال خوب فلزی – معدنی‌ها

در گروه فلزات اساسی اما اندکی وضعیت بهتر از پتروپالایشی‌هاست، معاملات این گروه امروز در حالی ادامه یافت که وجود اخبار مثبت پیرامون وضعیت سرب، روی و مس در بازارهای جهانی که عمدتا ناشی از کاهش عرضه این محصولات است موجب شده تا نمادهایی نظیر «فسرب» افزایش یابد و قیمت ۱۸۸۰ دلار آلومینیوم تمامی نمادهای آلومینیومی حاضر در بورس تهران را با افزایش قیمت حداکثری رو به رو کند. در مجموع تمامی این عوامل سبب شد تا معاملات امروز این گروه با حجمی بالغ بر ۶۴ میلیون سهم و ارزش ۲۴ میلیارد تومان به پایان برسد.

نمادهای بانکی مسیررفته را بر‌میگردند

در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری که در هفته‌های اخیر و در غیاب نمادهای بنیادی بازار رشد خوبی را به واسطه اخبار مربوط به تسعیر ارز و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی تجربه کردند؛ امروز روز خوبی نبود. نمادهای پر طرفدارتر این گروه همچون «وبملت»، «وتجارت» و «وبصادر» امروز در حالی معاملات خود را در محدوده‌های منفی پی گرفتند که نمادهای کوچکتر این گروه همچون «وپست» و «دی» با افزایش قیمت حداکثری و صف خرید مواجه شدند. «دی» که دو ساعت پایانی معاملات را اغلب در صف خرید گذراند امروز در حالی معاملات خود را به پایان رساند که در این روز ۱۶۶ میلیون سهم به ارزش ۲۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در این نماد معامله شد. «وپست» نیز که روز جاری را با تقاضای سنگینی به اتمام رساند با داد و ستد ۷۹ میلیون سهم ارزش معاملات ۱۷ میلیارد تومانی را برای امروز به ثبت برساند. بر این اساس اگرچه نمادهای سنگین وزن تر گروه بانکی امروز منفی بودند اما همین امر نیز موجب نشد تا همچون روزهای گذشته بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص ندهند. به این ترتیب نمادهای مستقر در این صنعت امروز را در حالی به پایان بردند که ارزش معاملات ۹۷ میلیارد تومانی آنها حاکی از تبادل ۵۷۴ میلیون سهم در این نمادها بود.

توقف «خساپا» به دلیل افزایش نرخ/ خبری که خودرویی‌ها را صف کرد

معاملات امروز یک خبر ویژه نیز داشت نمادهای چشم به راه صنعت خودرو که چند ماهی به واسطه افزایش نرخ احتمالی محصولات در نوسان‌های پی در پی بودند؛ امروز بالاخره چشم شان به جمال افزایش نرخ ۳۰ درصدی «خساپا» روشن شد و توانستند در حالی روز خود را به پایان ببرند که معاملات کم رمق آنها در ساعات ابتدایی روز به صف خریدهایی جالب توجه در نمادهایی مثل «خزامیا» و «خپارس» منتهی شد. معاملات این گروه نیز امروز حجمی ۳۲۳ میلیون سهمی داشت که ارزشی ۴۷ میلیاردی را برای معاملات این گروه رقم زد.

آمار و ارقام بازار

در آغازین روز هفته جاری شاخص بورس تهران توانست به مسیر رو به رشد خود ادامه دهد. این افزایش  که از قدرت روزهای قبل برخوردار نبود؛ در نهایت به رشدی ۱۰۰واحدی منجر شد و توانست شاخص را به سطح ۱۶۴ هزار و ۹۲۹ واحد برساند که حاکی از رشد ۰.۰۶  درصدی در مهم ترین نماگر بازار سرمایه است. این افزایش که در روز جاری از سوی بسیاری از نمادهای کوچکتر بازار همراهی شد، باعث شد تا شاخص هموزن افزایشی ۱۹۲ واحدی را به ثبت برساند. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران یک میلیارد و ۵۹۱ میلیون سهم و ارزش معاملات آن ۳۸۳ میلیارد تومان بوده است.

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجموع ارزش معاملات ۹۷ میلیارد و ۱۵۳ میلیون تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه خودرو و ساخت قطعات، شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده‌‎های نفتی نیز به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص را نمادهای «حکشتی»، «کچاد» و «اخابر» داشتند.

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که بر خلاف شاخص بورس با کاهش مواجه شد. این شاخص که طی روز جاری رشدی ۲.۸۸واحدی را تجربه کرد، بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «هرمز» پذیرفته است. ارزش معاملات فرابورس نیز طی امروز ۳۴۶ میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر ۹۴ میلیون سهم بود.

منبع
اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش
  کد خبر
262393
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *